thumbnail

Небезпека застосування в домашніх умовах ліків шляхом ін’єкцій.

Небезпека застосування в домашніх умовах ліків шляхом ін’єкцій.

  1. Ви знаєте що таке анафілактичний шок?

Анафілактичний шок це прояв тяжкої алергічної реакції  негайного типу, що супроводжується небезпечними для життя клінічними проявами – різким зниженням артеріального тиску, порушенням діяльності нервової системи, розладами ендокринної, дихальної систем тощо. Іншими словами це відповідь організму на потрапляння  певного алергену, внаслідок чого існує високий ризик загрози життю.

  1. Що відноситься до алергенів?

Алергенами можуть бути лікарські або діагностичні препарати, укуси певних комах, харчові продукти, побутова хімія тощо. Відповідь на алерген у кожної людини може бути різною, як за формою проявів так і за тяжкістю.

  1. Які алергени найчастіше можуть призвести до розвитку анафілактичного шоку?

Найчастіше анафілактичний шок виникає через введення лікарських і діагностичних препаратів. Одні ліки спричинюють шок частіше, інші — рідше, що пов’язано як з їх хімічною будовою, так і з особливостями їх  активності у тканинах організму. Звертаємо увагу, що при ін‘єкційному введенні ліків медикаментозний анафілактичний шок розвивається негайно, тоді як при їх застосуванні у таблетках – через 30-60 хвилин.

  1. Які групи ін’єкційних ліків найбільш часто можуть визивати анафілактичний шок ?

До таких ліків належать антибіотики, з яких найбільш алерогенними є пеніцилін через особливості його будови та активної дії в організмі. Описані випадки розвитку анафілактичного шоку при першому в житті введенні пеніциліну. Це пояснюється попереднім його потраплянням до організму із харчовими продуктами або вдиханні пилу, що містив молекули пеніциліну. В осіб з алергією на пеніцилін є небезпека розвитку анафілактичного шоку і на введення напівсинтетичних пеніцилінів (ампициліну, амоксициліну, оксациліну) або цефалоспоринів (цефтріаксон, цефотаксим).

Введення місцевих знеболюючих ліків (наприклад новокаїнлідокаїн) також може бути причиною анафілактичного шоку.

  1. Які перші симптоми анафілактичного шоку?

Після застосування ліків, пацієнту або його родичам треба звернути увагу на перші симптоми прояву анафілактичного шоку. Першими скаргами пацієнта можуть бути погіршення загального стану, запаморочення, нудота, слабкість тощо. Згодом може виникнути набряк верхніх дихальних шляхів, що призводить до захриплості, шипіння, кашлю та задухи. Крім того можуть спостерігатися блювання, біль в животі, зниження артеріального тиску, головний біль, тривога, порушення свідомості, судоми, серцебиття. Відсутність своєчасної кваліфікованої невідкладної допомоги з боку медичних працівників призводить до зупинки серця та незворотних процесів в життєво важливих органах.

  1. Яка перша допомога під час анафілактичного шоку?

Необхідно терміново припинити контакт з речовиною, що викликає реакцію та негайно викликати швидку допомогу. При наявності Епінефрину (адреналіну) негайно його ввести внутрішньом’язово у зовнішню поверхню стегна. Перевірити прохідність дихальних шляхів, дихання, кровообіг, наявність свідомості. Бути готовими до проведення серцево-легеневої реанімації. Покласти людину на спину та підняти їй ноги, якщо немає вираженого набряку верхніх дихальних шляхів. Якщо особа блює – повернути її на лівий бік. При погіршенні стану, повторно ввести адреналін.

  1. Застереження та рекомендації при застосуванні ліків в домашніх умовах
  2. Не займатися самолікуванням.
  3. Відпуск ліків за рецептом передбачає певні застереження при їх використанні, що зазначені в інструкції для медичного застосування.
  4. Перед застосуванням ліків, обов’язково необхідно ознайомитись з інструкцію для медичного застосування.
  5. В домашніх умовах не можливе надання своєчасної невідкладної медичної допомоги, у разі виникнення анафілактичного шоку. Тільки в умовах закладу охорони здоров’я пацієнт має можливість отримати кваліфіковану медичну допомогу, що є однією з основних умов позитивного прогнозу для нього.
thumbnail