thumbnail

Імунопрофілактика

Заходи безпеки при застосуванні комбінованої вакцини для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, гепатиту В та захворювань, спричинених haemophilus influenzae типу b

Згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів вакцина для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, гепатиту В та захворювань, спричинених haemophilus influenzae типу b, кон’югована, адсорбована (далі – АКДП-Хіб-гепВ), виробництва Серум Інститут Індії Пвт. Лтд., Індія зареєстрована в Україні 16.04.2019 (реєстраційне посвідчення UA/17318/01/01).

З таким антигенним складом вакцина АКДП-Хіб-гепВ на території України не застосовувалась. Ця вакцина представляє собою суспензію, яку необхідно ретельно струшувати перед застосуванням.  Згідно з інформацією, що зазначена в інструкції для медичного застосування, кращим місцем введення вакцини АКДП-Хіб-гепВ є передньо-латеральна частина стегна або дельтовидний м’яз для старших дітей. Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), місцем введення вакцини дітям до 3-х років є передньо-латеральна частина стегна, старше 3-х років – дельтовидний м’яз. Неприпустиме введення вакцини АКДП-Хіб-гепВ в сідничний м’яз, оскільки це може спричинити пошкодження сідничного нерву.

Забороняється вводити вакцину АКДП-Хіб-гепВ підшкірно чи внутрішньовенно. Шлях введення вакцини АКДП-Хіб-гепВ тільки внутрішньом’язовий.

Вакцину АКДП-Хіб-гепВ не слід змішувати у флаконі чи шприці з іншими вакцинами, якщо її не ліцензовано для використання в якості комбінованого продукту.

Перед введенням вакцини АКДП-Хіб-гепВ слід оглянути флакон з вакциною на наявність будь-яких сторонніх часток та/або відхилень фізичних якостей. За наявності будь-яких відхилень вакцину не використовуйте, утилізуйте.

Перед введенням дитині вакцини АКДП-Хіб-гепВ необхідно провести медичний огляд лікаря та термометрію, також врахувати протипоказання, що зазначені в інструкції для медичного застосування.

Керуючись загальновідомими правилами імунізації, після щеплення необхідно забезпечити нагляд за дитиною протягом 30 хв. в умовах медичного закладу для своєчасного надання невідкладної медичної допомоги у разі розвитку алергічної реакції негайного типу.

Тип та інтенсивність важких небажаних реакцій не відрізняються значно від реакцій на комбіновану вакцину проти кашлюку, дифтерії, правця (АКДП), моновакцину проти гепатиту В та вакцину проти захворювань, спричинених haemophilus influenzae типу b, що описані  окремо.

Найбільш частими побічними реакціями після введення вакцини АКДП-Хіб-гепВ є зміни в місці введення (біль, набряк, гіперемія, інфільтрат), що виникають, як правило в перші 72 год. після імунізації та підвищення температури тіла, що виникає протягом 48 год. після імунізації. З переліком можливих побічних реакцій можна ознайомитись у розділі «Побічні реакції» інструкції для медичного застосування.

Ознайомитись з інструкцією для медичного застосування вакцини АКДП-Хіб-гепВ, що затверджена наказом МОЗ № №859 від 16.04.2019, можна за посиланням http://www.drlz.com.ua/.

Після імунізації необхідно попередити батьків про звернення за медичною допомогою при появі будь-яких порушень у стані здоров’я дитини протягом 30 днів після вакцинації.

При розвитку побічних реакцій та/або несприятливих подій після імунізації/туберкулінодіагностики лікарю слід повідомити Державний експертний центр МОЗ України, заповнивши карту-повідомлення. Карту-повідомлення у паперовому та/або електронному вигляді можна знайти за посиланням https://dec.gov.ua/materials/medichnim-ta-farmaczevtichnim-praczivnikam/?role=doctors. Нагадуємо, що 2017 року карту-повідомлення швидко та зручно можна надіслати через автоматизовану інформаційну систему фармаконагляду (АISF) https://aisf.dec.gov.ua/Account/LogOn.

Грип

Грип. Що це таке та як йому протидіяти?

Сезонний грип – це гостра респіраторна інфекція, збудником якої є віруси грипу, що циркулюють по всьому світі. Існує 4 типу вірусів сезонного грипу – A, B, C и D. Саме віруси грипу типів A, B та С викликають захворювання у людини, при цьому вірус грипу типу С виявляється рідше та призводить до легких проявів інфекцій. Віруси типу D в основному є небезпечними  для великої рогатої худоби.

Передача інфекції сезонного грипу відбувається легко і швидко, особливо у місцях великого скупчення людей (магазини, громадський транспорт, закриті організовані дитячі колективи, ін.). Хвороба може мати як легкий, так і важкий перебіг, і навіть призводити до летальних наслідків. Випадки госпіталізації внаслідок важкого перебігу хвороби або ускладнень, що можуть призводити до смерті переважно відбуваються в групах високого ризику, до яких належать вагітні, діти старше 6 місяців, особи похилого віку (старше 65 років), люди з хронічними захворюваннями. За даними оцінки Всесвітньої організації охорони здоров’я (далі – ВООЗ) щорічні епідемії грипу призводять до 3-5 млн. випадків важкого перебігу хвороби з яких 290-650 тис. закінчуються летальними випадками.

Про сезон грипу можна з впевненістю сказати лише одне – він однозначно відбудеться. Як та коли розпочнеться, наскільки важко буде перебігати? Відповіді на ці питання змінюються так же часто, як самі типи вірусів грипу.

За даними Центру громадського здоров’я в Україні у період 04-10.11.2019 на ГРВІ захворіла 150 171 людина, з них 66,5% – діти віком до 17 років. Інтенсивний показник захворюваності склав 392,7 на 100 тис. населення. Станом на 10.11.2019 в країні поки що відсутня циркуляція вірусів грипу.

Календар профілактичних щеплень в Україні
Корисні посилання
Для медичних працівників та батьків
Інформація щодо вакцин та щеплень
Для мандрівників
thumbnail