thumbnail

Фармацевтичний форум «ФАРМЕКСПЕРТ 2025. eCTD та ціноутворення в Україні – стратегічний шлях до інтеграції в міжнародний регуляторний простір»

ПОДІЯ ВІДБУЛАСЯ!

РЕЗОЛЮЦІЯ

Фармацевтичного форуму з міжнародною участю «ФАРМЕКСПЕРТ 2025. eCTD ТА ЦІНОУТВОРЕННЯ В УКРАЇНІ – СТРАТЕГІЧНИЙ ШЛЯХ ДО ІНТЕГРАЦІЇ В МІЖНАРОДНИЙ РЕГУЛЯТОРНИЙ ПРОСТІР»

17 червня 2025 року у місті Києві відбувся фармацевтичний форум з міжнародною участю «ФАРМЕКСПЕРТ 2025. eCTD та ціноутворення в Україні – стратегічний шлях до інтеграції в міжнародний регуляторний простір». Захід організований компанією «Проксіма Рісерч Інтернешенл» у співпраці з Державним експертним центром МОЗ України за сприяння Міністерства охорони здоров’я України та підтримки інформаційного партнера – «Щотижневик АПТЕКА».

Форум став відкритою професійною платформою для обговорення двох ключових аспектів трансформації фармацевтичного сектору України – впровадження міжнародного формату eCTD для реєстрації лікарських засобів та побудови прозорого ціноутворення на ліки.

Участь у заході взяли понад 300 учасників в офлайн та онлайн форматах, серед яких – провідні експерти сфери охорони здоров’я, представники органів державної та виконавчої влади, фармацевтичного бізнесу, наукової спільноти, професійних та пацієнтських організацій. До заходу також долучилися міжнародні експерти ВООЗ, регуляторних органів Республіки Хорватія, Республіки Польща, Республіки Молдова, Королівства Данія, Португальської Республіки, проєкту USAID/SAFEMed, Лондонської школи економіки, компаній EXTEDO GmbH, Lorenz Life Sciences, що надало заходу особливої ваги та цінності.

За структурою Форум складався з двох сесій та чотирьох панельних дискусій. В рамках програми учасники обговорили: міжнародний досвід впровадження еCTD на прикладі країн ЄС, нормативно-правове регулювання та практичні питання еCTD в Україні; політику, механізми та інструменти ціноутворення на лікарські засоби; доступність ліків для пацієнтів.

Учасники Форуму підкреслили необхідність і готовність продовжити спільну роботу для досягнення євроінтеграційних цілей України у фармацевтичній сфері та ухвалили наступні ключові пропозиції:

Щодо впровадження міжнародного формату eCTD

  1. Підтверджено впровадження міжнародного формату eCTD як нового стандарту подання реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що відповідає вимогам Закону України «Про лікарські засоби» №2469-IX від 28 липня 2022 року та євроінтеграційному вектору розвитку фармацевтичної галузі України.
  2. Відзначено важливість підготовки заявниками відповідної технічної та кадрової інфраструктури для переходу на подання реєстраційних матеріалів на лікарські засоби у форматі eCTD.
  3. Учасники Форуму наголосили на доцільності:
  • Уніфікації процедури подання реєстраційних матеріалів на лікарські засоби у форматі eCTD відповідно до практики ЄС – одночасно заява та матеріали реєстраційного досьє.
  • Внесення змін до нормативно-правових актів для визначення термінів та порядку подання матеріалів реєстраційного досьє на лікарські засоби у форматі eCTD за всіма реєстраційними процедурами (реєстрація, перереєстрація, внесення змін).
  • Розгляду можливості часткового збереження паперової форми подання реєстраційних матеріалів на лікарські засоби для підтримки малих вітчизняних виробників, за прикладом досвіду Республіки Польща.

Щодо реформи ціноутворення на лікарські засоби

  1. Відзначено, що в рамках загальної стратегії Уряду щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців та приведення фармацевтичного ринку до стандартів країн-членів ЄС, в Україні триває комплексна реформа ціноутворення на лікарські засоби.
  2. Підкреслено важливість системної та цілісної політики ціноутворення на лікарські засоби з метою забезпечення доступності ліків для всіх груп населення, стабільності та ефективного функціонування фармацевтичного ринку України.
  3. Визначено доцільність застосування диференційованих підходів до методології референтного ціноутворення на оригінальні та генеричні лікарські засоби:
  • Для оригінальних лікарських засобів – зовнішнє референтне ціноутворення, орієнтоване на ціни з визначеного кошика референтних країн.
  • Для генеричних лікарських засобів – внутрішнє референтне ціноутворення з урахуванням високої конкуренції на ринку та наявності численних альтернатив.
  1. Учасники форуму наголосили на доцільності:
  • Забезпечення узгодженості та цілісності між чинними інструментами регулювання ринку.
  • Розширення державних програм (реімбурсації, централізовані та децентралізовані закупівлі, договори керованого доступу). Адже ціна лікарського засобу – не лише його вартість, а й доступність, яка може бути забезпечена державними програмами, що в свою чергу сприятиме зменшенню фінансового навантаження на пацієнтів.
  • Орієнтації цінової політики на принципи пацієнтоцентричності з акцентом на прозорість і зрозумілість формування цін на ліки.
  1. Учасники Форуму підтримують:
  • Створення та використання Національного каталогу як інструменту прозорого регулювання цін на лікарські засоби.
  • Проведення оцінки результатів першого та подальших етапів реформи ціноутворення та впровадження відповідних удосконалень, в тому числі – з урахуванням міжнародного досвіду.
  • Цифровізацію процесів ціноутворення для підвищення якості регулювання, ефективності моніторингу та контролю.
  • Подальше розширення інструментів реімбурсації, зокрема програми «Доступні ліки», оскільки це є критично важливим кроком для забезпечення доступу пацієнтів до ефективного та своєчасного лікування.

Учасники Форуму звертають увагу на доцільності врахування експертних напрацювань Форуму під час розробки підзаконних актів і інших нормативно-правових документів у сфері політики ціноутворення на лікарські засоби, а також подальшої цифровізації галузі охорони здоров’я.

Заключні положення

Оргкомітет Форуму висловлює щиру подяку всім учасникам за активну професійну співпрацю, конструктивні дискусії та практичні пропозиції.

Форум підтвердив, що відкритий діалог та зустрічі у такому форматі є важливим кроком для глибшого розуміння нових реформ та регуляторних вимог; сприяють ефективній взаємодії між органами влади, бізнесом, міжнародними партнерами, експертним середовищем, громадськими та пацієнтськими організаціями; забезпечують подальший розвиток охорони здоров’я України.

Резолюцію прийнято за основу та за дорученням Форуму доопрацьовано і схвалено Оргкомітетом Форуму.

 

Оргкомітет
Фармацевтичного форуму «ФАРМЕКСПЕРТ 2025. eCTD та ціноутворення в Україні – стратегічний шлях до інтеграції в міжнародний регуляторний простір»

м. Київ, 27 червня 2025 року

 

МАТЕРІАЛИ ФОРУМУ

Лендінг-сторінка

Інформація про Форум 

Програма Форуму

Dear colleagues!

Welcome to the pharmaceutical forum

“PHARMEXPERT 2025. eCTD and Pricing in Ukraine – A Strategic Path to Integration into the International Regulatory Space”

On June 17, 2025, a pharmaceutical forum with international participation “PHARMEXPERT 2025. eCTD and Pricing in Ukraine – A Strategic Path to Integration into the International Regulatory Space” will take place in Kyiv.

Organizers: Proxima Research International LLC in cooperation with the State Expert Center of the Ministry of Health of Ukraine.

Format: online, offline (shelter available).

About the Event: The forum is dedicated to key reforms of pharmaceutical regulation in Ukraine. It will focus on implementation of international format eCTD (electronic Common Technical Document) for registration of medicinal products, and the National Price Catalogue for Medicines.

These initiatives are further important steps to digitalize the healthcare sector, increase transparency and efficiency of procedures, standardize processes, and improve patient’s access to quality and effective medicinal products.

Forum key topics:

  • International experience of eCTD implementation;
  • Regulatory framework for eCTD in Ukraine;
  • Practical aspects of eCTD implementation. Market readiness for changes;
  • Drug pricing in Ukraine: state price regulation policy, international experience;
  • Pricing impact on medicine affordability in Ukraine: challenges and opportunities.

The forum is planned to feature representatives of state bodies (the Verkhovna Rada Committee on National Health, Medical Care and Health Insurance, the Ministry of Health of Ukraine, the State Service of Ukraine on Medicines and Drugs Control, the National Health Service of Ukraine (NHSU), SE “Medical Procurement of Ukraine”, etc.), international organizations, leading European regulators, pharmaceutical manufacturers, specialists from consulting and legal organizations, educators, scientists, interested parties, and patient organizations.

Foreign speakers including representatives of the WHO, European Medicines Agency (EMA), the International Council for Harmonization of Technical Requirements for Registration of Pharmaceuticals for Human Use (ICH), national regulators from Poland, Croatia, Moldova, and other countries, eCTD software vendors invited by the Forum organizers will share their experience and valuable recommendations.

Who should attend this event?

  • Pharmaceutical manufacturers;
  • Regulatory, registration, legal, and IT specialists from pharmaceutical companies;
  • Scientists and healthcare experts;
  • Representatives of professional associations, public organizations, and patient organizations.

Why should you attend the event?

  1. Practical issues of eCTD implementation in Ukraine

The forum will serve as a key platform discussing the lessons learnt during the pilot eCTD submission of registration documents for medicinal products. Participants will have the opportunity to familiarize themselves with real-world experience of applicants, common pitfalls and frequent mistakes to avoid. Special attention will be given to practical recommendations that will help applicants prepare for a full-scale eCTD submission.

  1. Expert insights: pricing, digitalization, and medicine affordability

International and domestic experts will share their results of an analysis of key aspects of formation of the National Price Catalogue for Medicines, document submission practices for declaring wholesale and retail prices, and impact of new pricing approaches on patient’s access to affordable medicines.

  1. Valuable networking, experience sharing, and practical solutions for pharmaceutical business

The Forum will provide an opportunity to share experience with colleagues in the pharmaceutical industry, build new partnerships, find solutions for specific business needs, meet representatives ofeCTD software vendors, and stay informed about key changes in the electronic submission for registration of medicinal products.

Завантажити

Don’t miss the opportunity to contribute to the strategic vision of Ukraine’s pharmaceutical market future!!

Venue: Kyiv.

More information and registration are available on the Forum’s page. REGISTRATION IS OPEN!!

CONTACTS OF ORGANIZERS:

For pricing policy, registration and conditions of participation:

tel. +38 (050) 464-16-40, events@proximaresearch.com

LLC Proxima Research International

For organizational issues:

tel. +38 (044) 202-17-00 (2251), e-mail: amsw@dec.gov.ua

Methodological, Scientific and Practical Work Agency, the State Expert Center of MoH of Ukraine (SECMOH)

The Organizing Committee of the Pharmaceutical Forum

“PHARMEXPERT 2025. eCTD and pricing in Ukraine – A Strategic Path to Integration into the International Regulatory Space”

thumbnail
thumbnail
thumbnail