thumbnail

Департамент оцінки медичних технологій та раціональної фармакотерапії

З метою впровадження інструменту оцінки медичних технологій в Україні відповідно до кращої міжнародної практики на національному рівні в ДП “Державний експертний центр МОЗ України” (далі – Центр) було створено Департамент оцінки медичних технологій та раціональної фармакотерапії (далі – Департамент ОМТ) у січні 2019 року та сформовано мультидисциплінарну команду експертів – клініцистів, фармацевтів та економістів, яка професійно розвивається та зростає.

До структури Департаменту ОМТ входять:

 • Управління оцінки медичних технологій, що складається із підрозділів:
  • відділ оцінки клінічної ефективності та безпеки медичних технологій;
  • відділ оцінки економічної доцільності медичних технологій;
  • відділ організаційного забезпечення та координації експертних процедур;
 • Відділ раціональної фармакотерапії та моніторингу цін на лікарські засоби

Основними завданнями Департаменту ОМТ є:

 • Експертиза медичних технологій щодо клінічної ефективності, економічної доцільності, організаційних проблем
  та проблем безпеки для громадян у зв’язку із застосуванням лікарських засобів.
 • Забезпечення застосування інструменту оцінки медичних технологій з метою практичного впровадження системи
  оцінки медичних технологій для інформування рішень щодо  покриття/фінансування лікарських засобів та інших
  медичних технологій в Україні.
 • Забезпечення науково-методичного та організаційно-технічного супроводження робіт щодо раціональної
  фармакотерапії та державної формулярної системи лікарських засобів закладів охорони здоров’я.
 • Підготовка, розробка та подання до МОЗ України на затвердження проєктів нормативно-правових актів щодо оцінки медичних технологій, фармакоекономічного аналізу лікарських засобів, раціональної фармакотерапії, реімбурсації та ціноутворення на лікарські засоби, розробка яких належить до компетенції МОЗ та делегується Департаменту ОМТ.
 • Проведення моніторингу оптово-відпускних цін на лікарські засоби, які можуть закуповувати заклади охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, в розрізі номенклатури державних цільових програм, в країнах їх походження та країнах СНД і ЄС.
 • Проведення моніторингу цін на лікарські засоби, щодо яких запроваджено державне регулювання цін, за даними виробників, дистриб’юторів та аптечних мереж.
 • Організаційне забезпечення функціонування Експертного комітету з оцінки медичних технологій Державного підприємства «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України».
 • Участь у здійсненні організаційно-технічного забезпечення діяльності Центрального формулярного комітету МОЗ України.

Співробітники Департаменту ОМТ Центру активно співпрацюють з міжнародними партнерами, беручи участь у міжнародних та національних заходах: Європейською мережею з ОМТ (European network for Health Technology Assessment, EUnetHTA), Міжнародною організацією з оцінки медичних технологій (Health Technology Assessment International — HTAi), Міжнародною мережею агентств ОМТ (International Network of Agencies for Health Technology Assessment — INAHTA), Міжнародним товариством з фармакоекономічних досліджень (ISPOR), з проєктом міжнародної технічної допомоги «Безпечні та доступні ліки для українців» (Safe, Affordable and Efficient Medicines — SAFEMed) Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Департамент ОМТ є асоційованим членом Європейської мережі з ОМТ EUnetНТA (з квітня 2019 року за результатами участі директора Департаменту ОМТ Піняжко О.Б. в Генеральній асамблеї та форумі в Амстердамі на запрошення оргкомітету EUnetHTA) та міжнародної мережі агентств з ОМТ (INAHTA), HTAi. EUnetHTA забезпечує співпрацю між країнами-учасницями для впровадження кращих практик з ОМТ на європейському, національному та регіональному рівнях. Експерти Департаменту ОМТ вже долучилися до спільної міжнародної оцінки порівняльної клінічної ефективності лікарських засобів https://www.eunethta.eu/rapid-reas/.»

4 роки ОМТ в Україні

У 2023 році процедурі ОМТ в Україні виповнюється 4 роки. Завдяки оцінці медичних технологій українським пацієнтам стало доступно більше безпечних, ефективних, економічно доцільних ліків та схем лікування.

Розвиток і здійснення процедури ОМТ – один з напрямів діяльності і одна з важливих функцій, покладених державою на Державний експертний центр МОЗ України. Всього за чотири роки, завдяки спільним зусиллям всіх зацікавлених сторін, ОМТ швидко та результативно розвинулася в Україні як новий інструмент в системі охорони здоров’я.

Про процедуру ОМТ, аспекти її впровадження і використання дивіться у ролику, створеному за підтримки Проєкту USAID SAFEMed за посиланням.

З цього відео ви дізнаєтеся:

∙ Що таке медичні технології та як вони сприяють покращенню здоров’я пацієнта?

∙ Прозорість та неупередженість – головні чинники в проведенні процедури ОМТ

∙ Як проводиться і що включає ОМТ в Україні?

∙ Етапи інституалізації – від створення Департаменту ОМТ ДЕЦ (2019) до повної інтеграції в процес прийнятті рішень (2022)

thumbnail