Ризик виникнення тромбів, що пов’язані із тромбоцитопенією після щеплення вакциною AstraZeneca COVID-19 у ЄС. Коментарі Державного експертного центру МОЗ України.

За даними світових регуляторних агентств:

Вакцина AstraZeneca COVID-19 та ВАКЦИНА CHADOX1 NCOV-19 CORONA VIRUS (РЕКОМБІНАНТНА), КОВІШЕЛД / CHADOX1 NCOV-19 CORONA VIRUS VACCINE (RECOMBINANT), COVISHIELD (далі – COVISHIELD) призначені для активної імунізації осіб віком від 18 років для профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19).

За даними Європейської медичної агенції з моменту реєстрації в Європі вакцини AstraZeneca COVID-19 надходили дуже рідкісні повідомлення про виникнення тромбозів на фоні тромбоцитопенії після введення вакцини.

Повідомлялося про дуже рідкісні випадки виникнення тромбоемболії після введення вакцини AstraZeneca COVID-19 у деяких країнах Європейського економічного простору. Поєднання тромбозу та тромбоцитопенії, що в деяких випадках супроводжується кровотечами, спостерігалося дуже рідко у післяреєстраційний період після вакцинації вакциною AstraZeneca COVID-19. Серед цих випадків зафіксовано виникнення венозного тромбозу, що трапляється на незвичних ділянках, таких як тромбоз мозкових венозних синусів, тромбоз брижових вен, а також тромбоз артерій, супутній тромбоцитопенії. Більшість із цих випадків у Європі відбулися протягом перших 7-14 днів після вакцинації. Деякі випадки мали летальний результат.

Коментар ДЕЦ

ДП «Державний експертний центр МОЗ України» проаналізувало наявні дані про зареєстровані НППІ після застосування вакцини COVISHIELD (версія вакцини AstraZeneca COVID-19, вироблена SERUM INSTITUTE OF INDIA PVT. LTD, що зараз застосовується в Україні), та повідомляє, що за даними фармаконагляду в Україні випадків виникнення тромбозу не зареєстровано

Ключові питання

  • Після вакцинації вакциною AstraZeneca COVID-19 дуже рідко спостерігалося поєднання тромбозу та тромбоцитопенії, що в деяких випадках супроводжується кровотечами.
  • Медичні працівники повинні звернути увагу на ознаки та симптоми тромбоемболії та тромбоцитопенії у пацієнтів, що раніше були щеплені вакциною COVISHIELD.
  • Особам, щепленим вакциною COVISHIELD, слід негайно звернутися за медичною допомогою, якщо після вакцинації у них з’являються такі симптоми, як задишка, біль у грудях, набряк ніг та постійний біль у животі. За медичною допомогою слід звернутися у випадку виникнення будь-яких неврологічних порушень, включаючи раптовий початок сильного або постійного погіршення головного болю або помутніння зору через кілька днів після вакцинації, або поява синців на шкіри (крім місця вакцинації) або петехій, що починаються через кілька днів після вакцинації.
  • За даними наукового вивчення цього питання переваги вакцини COVISHIELD (версія вакцини AstraZeneca COVID-19) продовжують переважати ризики.

Повідомте про несприятливі події після імунізації (НППІ).

Виявлення та управління ризиками, пов’язаними із застосуванням вакцини COVISHIELD, залежить від своєчасного надання інформації про НППІ.

Про будь-які НППІ після застосування вакцини COVISHIELD необхідно повідомити Державний експертний центр МОЗ України через Автоматизовану інформаційну систему з фармаконагляду, що знаходиться за посиланням https://aisf.dec.gov.ua.