thumbnail

Інформаційний лист для пацієнтів щодо вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19

Однією з головних цілей фармаконагляду є турбота про пацієнтів, що включає питання безпеки, пов’язані із застосуванням вакцин. Не є виключенням вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що застосовуються в Україні при проведенні кампанії імунізації населення у відповідь на світову пандемію.

Здійснення фармаконагляду дозволяє виявляти, збирати, оцінювати, вивчати та запобігати виникненню несприятливих подій після імунізації (НППІ) та будь-яких інших питань, пов’язаних з безпекою вакцин.

В рамках здійснення фармаконагляду в Україні, за  результатами аналізу  карт-повідомлень про випадки НППІ при застосуванні вакцин проти COVID-19, що проводився методом випадкової вибірки, було встановлено, що серед карт-повідомлень, в яких були зазначені реакції, пов’язані з властивостями вакцин, четверту частину становили ті, що були спричинені психологічним стресом при імунізації. Як правило такі реакції пов’язані зі страхом на будь-яку ін’єкцію, в тому числі і вакцини.

Випадки НППІ, що були спричинені психологічним стресом при проведенні імунізації проти COVID-19 реєструвались як у чоловіків, так і жінок віком від 19 до 48 років. Як правило виникали раптово, невдовзі після імунізації або протягом 5 хвилин після імунізації. Клінічними проявами цих НППІ були блідість шкіри, збільшення або зниження частоти серцевих скорочень, тремор кінцівок, підвищена пітливість. Реакції на стрес, як правило не потребують специфічного лікування, але у цих випадках  існують ризики травматизму на фоні короткочасної втрати свідомості. З метою попередження цих НППІ, пацієнти, у яких в житті траплялись подібні реакції обов’язково повинні повідомити про них перед щепленням медичного працівника.

Водночас такі стани потребують уваги з боку медичних працівників для своєчасного проведення диференціальної діагностики з анафілактичними шоками, що спостерігаються дуже рідко після щеплення.  За даними фармаконагляду в Україні після застосування вакцин проти COVID-19 частота розвитку анафілактичних шоків до кількості введених доз становила 0,0002%.

Важливим у запобіганні анафілактичного шоку є те, що перед щепленням пацієнт повинен попередити медичного працівника про алергічні реакції, що траплялись у нього протягом життя.

Як відомо, від правильно встановленого діагнозу залежить тактика надання медичної допомоги та проведення подальшої імунізації.

Слід зазначити, що обізнаність пацієнтів у питаннях безпеки вакцин та їх прихильність до культури імунізації загалом, у тому числі проти COVID-19 в Україні, сприяє формуванню відповідального громадського суспільства.

Звертаємо увагу, що у разі виникнення НППІ пацієнт має можливість заповнити «Карту-повідомлення про побічну реакцію лікарського засобу, вакцини, туберкуліну, та/або відсутності ефективності лікарського засобу, та/або несприятливу подію після  імунізації/туберкулінодіагностики» (далі – карта-повідомлення) і надіслати її до Центру через Автоматизовану інформаційну систему фармаконагляду (далі – АІСФ) за посиланням https://aisf.dec.gov.ua.

thumbnail