Інформаційний лист щодо відтермінованих реакцій у місці введення вакцини проти COVID-19

Питання безпеки вакцин нового типу при проведенні імунізації від гострої респіраторної хвороби COVID-19 турбує як лікарів, так і пацієнтів.

Останнім часом з’явилась інформація щодо появи відтермінованих, нетипових реакцій у місці введення вакцини м-РНК типу, переважно після застосування вакцини Moderna. З урахуванням клінічних проявів, що виникали після застосування вакцини, ці реакції отримали назву синдрому «Рука COVID».  Вони      викликають занепокоєння, як медичних працівників так і осіб, у яких проявлялись ці реакції після щеплення.

Тому ми хотіли б надати більш детальну інформацію щодо синдрому «Рука COVID», що відома на цей час з урахуванням причини виникнення, клінічних проявів, строків розвитку та тривалості.

Синдром «Рука COVID» пов’язаний з віддаленою алергічною реакцією, що виникає на  шкірі у місці ін’єкції або навколо неї.       Клінічними проявами його є свербіж, висипка червоного або знебарвленого кольору, різного розміру, набряк, біль, ущільнення.

За результатами нещодавніх досліджень, що були опубліковані у квітні 2021 року в інтернет виданні PubMed атипова затримка реакції у місці ін’єкції після застосування м-РНК вакцини проти COVID-19, проявляється приблизно через тиждень після введення вакцини, зберігається  протягом кількох днів. Середній вік пацієнтів, у яких проявився синдром «Рука COVID» становив  51 рік (діапазон 27-73 роки), початок проявів після щеплення в середньому  – 7 днів (діапазон, 5-11 днів), тривалість проявів в середньому 5 днів (діапазон 3-8 днів). Як відомо, нетипові реакції  переважно проявлялись після першої дози у жінок. Серед клінічних проявів найчастіше були біль, почервоніння, набряк та свербіж  у місці ін’єкції. В поодиноких випадках спостерігались пухирі у місці ін’єкції. Всі особи, у яких виникла відтермінована реакція у місці введення завершили вакцинальний комплекс другою дозою.

          Що робити пацієнту якщо є підозра на синдром «Рука COVID»?

Повідомите свого лікаря про клінічні прояви, що у вас виникли після імунізації вакциною COVID-19. Лікар повинен зафіксувати цю реакцію з  внесенням відповідної інформації у медичну документацію, та у разі потреби призначити симптоматичну терапію і рекомендувати у подальшому завершити вакцинальний комплекс другою дозою тієї ж вакцини.

Пацієнт може також самостійно повідомити про несприятливі прояви. Зробити це просто, швидко і безкоштовно шляхом заповнення карти-повідомлення про випадок несприятливої події після імунізації за посиланням aisf.dec.gov.ua «повідомлення від пацієнта». У Телеграм-каналі «АІСФ чат-бот» можна знайти відповіді на запитання, що найчастіше виникають.

Ми сподіваємось, що цей лист допоможе донести до пацієнтів можливі розвитки відтермінованих, нетипових реакцій у місці введення вакцини м-РНК типу, зняти  насторогу та завершити повний курс вакцинації від  COVID-19.