thumbnail

Зміни інформації з безпеки лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen) за результатами засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 26-29 вересня 2022 року

Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.

Європейська медична агенція (ЄМА) оприлюднила протокол засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 26-29 вересня 2022 року. За результатами засідання було прийнято рішення про необхідність внесення змін з безпеки до реєстраційних матеріалів/інструкції для медичного застосування лікарських засобів що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen).

Кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen)

Передумова

Власники реєстраційних посвідчень (ВРП) лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen) (Viatris та Reckitt Benckiser), відповіли на запит про надання інформації щодо сигналу про нирковий тубулярний ацидоз та гіпокаліємію і відповіді були оцінені PRAC.

Обговорення

Розглянувши наявні дані дослідження EudraVigilance, літературні джерела, огляди, надані ВРП, PRAC рекомендував оновити інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen), включивши до неї попередження про серйозні клінічні наслідки, у тому числі летальні випадки, пов’язані зі зловживанням лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen) та залежністю від них, особливо якщо вони приймалися протягом тривалого часу в дозах, що перевищують рекомендовані. PRAC також дійшов висновку, що існує достатньо доказів для встановлення причинно-наслідкового зв’язку між застосуванням лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen) та нирковим тубулярним ацидозом і гіпокаліємією, спричиненими тривалим застосуванням ібупрофену в дозах, що перевищують рекомендовані. Цей ризик підвищується при застосуванні кодеїну/ібупрофену, оскільки пацієнти можуть стати залежними від кодеїнового компонента. Тому PRAC погодився, що нирковий тубулярний ацидоз та гіпокаліємія повинні бути додані до інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen) як застереження та як побічна реакція з частотою «невідомо». Крім того, PRAC погодився що існуюче застереження про залежність має бути змінено і включати інформацію про розлади пов’язані із вживанням опіоїдів (РВО).

PRAC додатково рекомендував внести зміни до існуючого застереження щодо передозування, включаючи те, що тривале застосування лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen) у дозах, вищих за рекомендовані, може призвести до  тяжкої гіпокаліємії та ниркового тубулярного ацидозу.

Короткий зміст рекомендацій

  • ВРП лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen) подати зміни до інструкції для медичного застосування1.

1Оновлення розділів «Особливості застосування», «Побічні реакції» та «Передозування» інструкції для медичного застосування.

PRAC узгодив набір основних заходів для Інформаційних звернень до спеціалістів системи охорони здоров’я (DHPC), включаючи запропоновану цільову аудиторію.

PRAC також зазначив, що в ЄС існують лікарські засоби, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen), що відпускаються без рецепта. Беручи до уваги, що оцінка сигналу ниркового тубулярного ацидозу та гіпокаліємії показала, що повідомлення про побічні реакції лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen) у зв’язку з тривалим застосуванням у високих дозах переважно надходили з територій, де ці лікарські засоби відпускаються без рецепта. PRAC вважає, що введення статусу лікарських засобів, що відпускаються лише за рецептом, буде найефективнішим заходом мінімізації ризиків для зменшення шкоди, пов’язаної зі зловживанням та залежністю від цих лікарських засобів.

Оновлення інформації про безпеку лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen), що були прийняті комітетом PRAC при огляді сигналів обговорених на засіданні 26-29 вересня 2022 року

Розглянувши наявні докази, включаючи відповіді, надані ВРП лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (Viatris and Reckitt Benckiser), PRAC вирішив, що всі ВРП фіксованих комбінованих лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen), повинні подати заявки на зміни протягом 2 місяців з дати публікації рекомендацій та змінити інструкції для медичного застосування, як описано нижче (новий текст підкреслено/текст, що підлягає вилученню, закреслено).

Розділ «Особливості застосування»

З боку нирок: Порушення з боку нирок, оскільки функція нирок може погіршитися (див. розділи «Протипоказання» та «Побічні реакції»). У дітей та підлітків із зневодненням існує ризик порушення функції нирок.

Повідомлялося про тяжку гіпокаліємію та нирковий тубулярний ацидоз внаслідок тривалого застосування ібупрофену у дозах, що перевищують рекомендовані. Цей ризик підвищується при застосуванні кодеїну/ібупрофену, оскільки пацієнти можуть стати залежними від кодеїнового компонента (див. застереження «Розлади пов’язані із вживанням опіоїдів (РВО)», розділи «Побічні реакції» та розділ «Передозування»). Наявні ознаки та симптоми включають зниження рівня свідомості та загальну слабкість. Індукований ібупрофеном нирковий тубулярний ацидоз слід розглядати у пацієнтів з нез’ясованою гіпокаліємією та метаболічним ацидозом.

Розлади пов’язані із вживанням опіоїдів (зловживання та залежність)

Кодеїн є наркотичним анальгетиком. Не слід приймати більше зазначеної дози цього лікарського засобу.

При повторному прийомі опіоїдів, таких як кодеїн, може розвинутися толерантність, фізична та психологічна залежність і розлади пов’язані із вживанням опіоїдів (РВО). Зловживання або навмисне неправильне застосування <назва лікарського засобу> може призвести до передозування та/або смерті. Тривале регулярне застосування, крім як під наглядом лікаря, може призвести до фізичної та психологічної залежності (звикання) та спричинити симптоми синдрому відміни, такі як неспокій та дратівливість, можуть виникнути після припинення прийому лікарського засобу. Важливо проконсультуватися з лікарем, якщо пацієнт відчуває потребу в постійному застосуванні цього лікарського засобу.

Повідомлялося про серйозні клінічні наслідки, включаючи летальні випадки, у зв’язку зі зловживанням та залежністю від комбінацій кодеїну/ібупрофену, особливо при тривалому прийомі у вищих за рекомендовані дозах. До них відносились повідомлення про шлунково-кишкові перфорації, шлунково-кишкові кровотечі, тяжкій анемії, ниркову недостатнсть, нирковий тубулярний ацидоз та тяжкі гіпокаліємії, що пов’язані з ібупрофеновим компонентом.

Пацієнтів слід проінформувати про ризики та ознаки РВО, а також про серйозні клінічні наслідки. Якщо ці ознаки виникають, пацієнтам слід порекомендувати звернутися до лікаря. Симптоми синдрому відміни, такі як неспокій та дратівливість, можуть виникати після відміни лікарського засобу.

Розділ «Побічні реакції»

Додати у підрозділ «Порушення обміну речовин та розлади травлення» побічну реакцію «Гіпокаліємія» з частотою «невідомо».*

Додати у підрозділ «Порушення з боку нирок і сечовивідних шляхів» побічну реакцію «Нирковий тубулярний ацидоз» з частотою «невідомо» *

Опис окремих побічних реакцій

*Про нирковий тубулярний ацидоз та гіпокаліємію повідомлялося у післяреєстраційному періоді, як правило після тривалого застосування компонента ібупрофену у вищих дозах за рекомендовані через залежність від компонента кодеїну.

Розділ «Передозування»

Симптоми

[…]

При тяжкому отруєнні може виникнути метаболічний ацидоз та подовження протромбінового часу, імовірно, через вплив на фактори згортання крові, що циркулюють у кров’яному руслі. Можуть виникнути гостра ниркова недостатність та ураження печінки.

Тривале застосування у дозах, що перевищують рекомендовані, може призвести до тяжкої гіпокаліємії та ниркового тубулярного ацидозу. Симптоми можуть включати зниження рівня свідомості та загальну слабкість (див. розділ «Особливості застосування» та розділ «Побічні реакції»).

В астматиків можливе загострення астми.

Перелік лікарських засобів, що містять кодеїн/ібупрофен (сodeine/ibuprofen) та дозволені для медичного застосування на території України (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 22.05.2023). (10.8 Кб) (Завантажено: 01.06.2023 13:42:07)

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст, що розміщений за посиланнями:

LINK LINK LINK
thumbnail