Імунопрофілактика

 

Заходи безпеки при застосуванні комбінованої вакцини для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, гепатиту В та захворювань, спричинених haemophilus influenzae типу b

Згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів вакцина для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, гепатиту В та захворювань, спричинених haemophilus influenzae типу b, кон’югована, адсорбована (далі – АКДП-Хіб-гепВ), виробництва Серум Інститут Індії Пвт. Лтд., Індія зареєстрована в Україні 16.04.2019 (реєстраційне посвідчення UA/17318/01/01).

З таким антигенним складом вакцина АКДП-Хіб-гепВ на території України не застосовувалась. Ця вакцина представляє собою суспензію, яку необхідно ретельно струшувати перед застосуванням.  Згідно з інформацією, що зазначена в інструкції для медичного застосування, кращим місцем введення вакцини АКДП-Хіб-гепВ є передньо-латеральна частина стегна або дельтовидний м’яз для старших дітей. Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), місцем введення вакцини дітям до 3-х років є передньо-латеральна частина стегна, старше 3-х років – дельтовидний м’яз. Неприпустиме введення вакцини АКДП-Хіб-гепВ в сідничний м’яз, оскільки це може спричинити пошкодження сідничного нерву.

Забороняється вводити вакцину АКДП-Хіб-гепВ підшкірно чи внутрішньовенно. Шлях введення вакцини АКДП-Хіб-гепВ тільки внутрішньом’язовий.

Вакцину АКДП-Хіб-гепВ не слід змішувати у флаконі чи шприці з іншими вакцинами, якщо її не ліцензовано для використання в якості комбінованого продукту.

Перед введенням вакцини АКДП-Хіб-гепВ слід оглянути флакон з вакциною на наявність будь-яких сторонніх часток та/або відхилень фізичних якостей. За наявності будь-яких відхилень вакцину не використовуйте, утилізуйте.

Перед введенням дитині вакцини АКДП-Хіб-гепВ необхідно провести медичний огляд лікаря та термометрію, також врахувати протипоказання, що зазначені в інструкції для медичного застосування.

Керуючись загальновідомими правилами імунізації, після щеплення необхідно забезпечити нагляд за дитиною протягом 30 хв. в умовах медичного закладу для своєчасного надання невідкладної медичної допомоги у разі розвитку алергічної реакції негайного типу.

Тип та інтенсивність важких небажаних реакцій не відрізняються значно від реакцій на комбіновану вакцину проти кашлюку, дифтерії, правця (АКДП), моновакцину проти гепатиту В та вакцину проти захворювань, спричинених haemophilus influenzae типу b, що описані  окремо.

Найбільш частими побічними реакціями після введення вакцини АКДП-Хіб-гепВ є зміни в місці введення (біль, набряк, гіперемія, інфільтрат), що виникають, як правило в перші 72 год. після імунізації та підвищення температури тіла, що виникає протягом 48 год. після імунізації. З переліком можливих побічних реакцій можна ознайомитись у розділі «Побічні реакції» інструкції для медичного застосування.

Ознайомитись з інструкцією для медичного застосування вакцини АКДП-Хіб-гепВ, що затверджена наказом МОЗ № №859 від 16.04.2019, можна за посиланням http://www.drlz.com.ua/.

Після імунізації необхідно попередити батьків про звернення за медичною допомогою при появі будь-яких порушень у стані здоров’я дитини протягом 30 днів після вакцинації.

При розвитку побічних реакцій та/або несприятливих подій після імунізації/туберкулінодіагностики лікарю слід повідомити Державний експертний центр МОЗ України, заповнивши карту-повідомлення. Карту-повідомлення у паперовому та/або електронному вигляді можна знайти за посиланням https://dec.gov.ua/materials/medichnim-ta-farmaczevtichnim-praczivnikam/?role=doctors. Нагадуємо, що 2017 року карту-повідомлення швидко та зручно можна надіслати через автоматизовану інформаційну систему фармаконагляду (АISF) https://aisf.dec.gov.ua/Account/LogOn.

Грип

Грип. Що це таке та як йому протидіяти?

Сезонний грип – це гостра респіраторна інфекція, збудником якої є віруси грипу, що циркулюють по всьому світі. Існує 4 типа вірусів сезонного грипу – A, B, C и D. Саме віруси грипу типів A, B та С викликають захворювання у людини, при цьому вірус грипу типу С виявляється рідше та призводить до легких проявів інфекцій. Віруси типу D в основному є небезпечними  для великої рогатої худоби.

Передача інфекції сезонного грипу відбувається легко і швидко, особливо у місцях великого скупчення людей (магазини, громадський транспорт, закриті організовані дитячі колективи, ін.). Хвороба може мати як легкий, так і важкий перебіг, і навіть призводити до летальних наслідків. Випадки госпіталізації внаслідок важкого перебігу хвороби або ускладнень, що можуть призводити до смерті переважно відбуваються в групах високого ризику, до яких належать вагітні, діти старше 6 місяців, особи похилого віку (старше 65 років), люди з хронічними захворюваннями. За даними оцінки Всесвітньої організації охорони здоров’я (далі – ВООЗ) щорічні епідемії грипу призводять до 3-5 млн. випадків важкого перебігу хвороби з яких 290-650 тис. закінчуються летальними випадками.

Про сезон грипу можно з впевненістю сказати лише одне – він однозначно відбудеться. Як та коли розпочнеться, наскільки важко буде перебігати? Відповіді на ці питання змінюються так же часто, як самі типи вірусів грипу.

За даними Центру громадського здоров’я в Україні у період 04-10.11.2019 на ГРВІ захворіла 150 171 людина, з них 66,5% – діти віком до 17 років. Інтенсивний показник захворюваності склав 392,7 на 100 тис. населення. Станом на 10.11.2019 в країні поки що відсутня циркуляція вірусів грипу.

Прогноз епідемічного сезону 2019/2020 (01.10.2019–17.05.2020)

За даними Центру громадського здоров’я протягом сезону на грип та гостріі респіраторні вірусні інфекції (далі – ГРВІ) перехворіє 4,8-6,7 млн людей. Епідемічний поріг для нового сезону становитиме 476,7 на 100 000 населення. Очікуються дві хвилі підйому захворюваності: у грудні та наприкінці січня – на початку лютого, з можливим піком на 4-му тижні 2020 року.

За розрахунками ВООЗ, впродовж нового епідемічного сезону в Північній півкулі циркулюватимуть типи вірусу грипу:

– A/Brisbane/02/2018(H1N1) pdm09;

– A/Kansas/14/2017(H3N2);

– B/Colorado/06/2017 (лінія B/Victoria/2/87);

– B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata/16/88).

Поки система охорони здоров’я в Україні готується до сезону грипу, в тому числі поліклініки та лікарні, кожен можете застосувати індивідуальні заходи захисту. Найбільш ефективним, дешевим та дієвим заходом профілактики грипу та його  ускладнень є вакцинація.

Щеплення є дієвим інструментом профілактики захворювання на грип, яким багато Європейських країн користується на постійній основі. Всі 28 країн Європейського союзу, а також Норвегія, Ісландія, Ліхтенштейн, США та Канада мають офіційні рекомендації щодо вакцинації проти грипу груп ризику, а деякі країни і всього населення.

В Україні щеплення проти грипу, відповідно до наказу МОЗ України від 11.08.2014  №551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні», рекомендовано для:

 • ВІЛ-інфікованих;
 • хворих на цукровий діабет, бронхіальну астму;
 • осіб, що мають первинні імунодефіцити;
 • осіб із хронічним захворюваннями печінки, легень, серцево-судинної системи, ураженням нирок, функціональною чи анатомічною аспленією та особи із порушенням обміну речовин;
 • пацієнтів, що перенесли трансплантацію кісткового мозку та
  пацієнти, що тривало отримують ацетилсаліцилову кислоту, мають лімфому, множинну мієлому та лейкемію;
 • військовослужбовці, будівельники, працівники Державної автомобільної інспекції, медичні працівники тощо;
 • особи, які доглядають хворих на грип удома;
 • діти із 6-місячного віку, діти загальноосвітніх закладів;
 • особи похилого віку після 60 років;
 • трудові колективи підприємств, установ, організацій;
 • вагітні та жінки, які планують вагітність, під час епідемії грипу;
 • особи, що перебувають у спеціалізованих колективах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку, будинках дитини тощо);
 • персонал медичних закладів, дошкільних, середніх та інших навчальних закладів, інтернатів, будинків дитини та будинків для осіб похилого віку;
 • робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, а також особи, що перебувають у контакті з великою кількістю людей.

За даними Центру громадського здоров’я станом на 10.11.2019 щеплення проти грипу в Україні  зробили 125 008 осіб.

Щеплення можна провести у закладах охорони здоров’я всіх форм власності за власні кошти. Перед щепленням обов’зковим є проведення огляду лікарем та термометрії.

 

Вакцини для профілактики грипу, що зареєстровані в Україні та відповідають рекомендаціям ВООЗ стосовно штамового складу вакцин проти грипу сезону 2019/2020 для Північної півкулі:

 • ДЖІСІ ФЛЮ/GC FLU вакцина для профілактики грипу (розщеплений віріон, інактивований), виробник Green Cross Corporation (Корея);
 • ВАКСІГРИП ТЕТРА/VAXIGRIP TETRA спліт-вакцина для профілактики грипу чотирьохвалентна, інактивована, виробник Sanofi Pasteur (Франція);
 • ІНФЛУВАК® (INFLUVAC®) вакцина для профілактики грипу, поверхневий антиген, інактивована, виробник Abbott Biologicals B.V. (Нідерланди).

 

 

Вакцинуйтесь, бо це врятує Ваше життя!

 

При підготовці матеріалу використовувалась інформація на офіційних сайтах:

https://www.ecdc.europa.eu

https://www.who.int

https://phc.org.ua

https://zakon.rada.gov.ua

http://www.drlz.com.ua/ibp/ddsite.nsf/all/shlist?opendocument

Календар профілактичних щеплень в Україні
Корисні посилання
Для медичних працівників та батьків
Інформація щодо вакцин та щеплень
Для мандрівників

Результати розслідування серйозних випадків несприятливих подій після імунізації
Інформація щодо випадку смерті дитини після щеплення в Рівненській області

Останнім часом поширилися недостовірні публікації в засобах масової інформації стосовно випадку смерті дитини в Рівненській області після щеплення вакциною для профілактики гепатиту В та вакциною для профілактики поліомієліту.

На сьогодні можна офіційно стверджувати, що даний випадок за результатами розслідування регіональної групи оперативного реагування Рівненської області за категорію причинно-наслідкового зв’язку відноситься до випадкової події, що має лише часовий зв’язок з імунізацією.

Також, за даними фармаконагляду по Україні вакциною для профілактики гепатиту В, що застосовувалась в Рівненській області за період 2018 – І квартал 2019 отримали щеплення 60224 особи, а вакциною для профілактики поліомієліту за І квартал 2019 – 10914 дітей. Жодного летального випадку після імунізації не зафіксовано.

Вже не перший рік розповсюдження таких «сенсаційних повідомлень про летальні випадки внаслідок вакцинації» ще до встановлення причинно-наслідкового зв’язку між подією та вакциною, що застосовувалась, сприяє дезорієнтації населення у довірі до щеплення.

Такі публікації можуть мати негативні наслідки для здоров’я населення України та призвести до зниження показників охоплення щепленнями, появи нових спалахів інфекційних захворювань, що керуються засобами специфічної профілактики. Негативним наслідком цієї ситуації наявність летальних випадків внаслідок ускладнень від інфекційних хвороб.
[/su_spoiler]

Рекомендації щодо вакцинації мандрівників
Міжнародні подорожі можуть представляти значні ризики для здоров'я мандрівників. ВООЗ підкреслює, що всі мандрівники завчасно повинні бути поінформовані про необхідність щеплень відповідно віку. Подорожі є гарною можливістю для медичних працівників розглянути стан імунізації немовлят, дітей, підлітків і дорослих.

З метою уточнення інформації про наявність щеплень відповідно віку мандрівники повинні звернутися до лікаря до початку подорожі. Неімунізованим або неповністю щепленим мандрівникам повинна бути запропонована вакцинація, що рекомендована національними програмами імунізації, у доповненні до тих, що необхідні для міжнародних поїздок (наприклад, вакцинації проти жовтої лихоманки).

Отже, ключовими чинниками, що визначають ступінь ризику подорожі для мандрівника є:

- місце подорожі;

- тривалість подорожі;

- мета подорожі;

- побутові умови подорожі і гігієна харчування.

Подорожі в місця з високим рівнем гігієни і санітарії, медичної допомоги та якістю води не становлять серйозної загрози для здоров‘я мандрівника за умови відсутності в анамнезі будь-яких хронічних захворювань. Та навпаки, подорожі в регіони, де погані побутові умови, низький рівень санітарії і гігієни, відсутність медичного обслуговування і недоступність чистої питної води можуть представляти серйозний ризик для здоров‘я. Це стосується, наприклад, персоналу служб надзвичайних ситуацій, компаній, що освоюють нові території, та туристів, які подорожують у віддалені місця. У подібних випадках прийняття відповідних превентивних заходів обов‘язкове для того щоб уникнути ризику розвитку захворювання.

Важливе значення відносно стійкості до інфекцій має тривалість подорожі, поведінка і спосіб життя мандрівника. В залежності від цього приймається рішення відносно вакцинації або проведення протималярійної профілактики. Тривалість подорожі також пов‘язана із такими факторами ризику як: суттєві температурні коливання і зміна вологості повітря, тривалість атмосферних опадів.

Головним чинником, що визначає ступінь ризику під час подорожі, є мета подорожі. Під час ділової подорожі із зупинкою у комфортабельному готелі або бізнес-центрі із високим рівнем обслуговування або добре організованій подорожі фактор ризику значно нижче, ніж під час подорожі у віддаленні дикі місця, незалежно від того з якою метою ви подорожуєте – діловою або розважальною. Однак, не варто нехтувати таким фактором як поведінка туриста: наприклад, вечірні прогулянки в зоні розповсюдження малярії без прийняття відповідних запобіжних заходів можуть стати причиною інфікування малярією. Особливо небезпечні контакти з комахами, гризунами або іншими тваринами, інфекціями, забрудненою їжею і водою. В сукупності з відсутністю відповідної медичної допомоги це може зробити подорож у віддалені місця вкрай небезпечними.

Залежно від регіону, куди Ви збираєтесь подорожувати та інших обставин, може бути рекомендована вакцинація проти таких хвороб:

Дифтерія та правець - імунізація проти цих інфекцій проводиться дітям, які не завершили курс первинної вакцинації, за необхідності скоротивши терміни між щепленнями або перенести їх на більш ранні терміни (наприклад, почати вакцинацію в 2 місяці, а не в 3, щоб до 4 місяців дитина була вже повністю щеплена). Вакцинація проти дифтерії та правця повинна проводитися при виїзді в будь-яку країну.
Поліомієліт - особи, що виїжджають в регіони, де поліомієліт все ще є ендемічним або епідемічним захворюванням, повинні завершити повний курс первинної вакцинації, а якщо цей курс закінчений, то отримати бустерну дозу поліомієлітної вакцини (ревакцинацію). За необхідності для дітей можна перенести терміни і скоротити інтервал між щепленнями (як у випадку дифтерії і правця).
Кір та паротит - всі особи, які не отримали хоча б одну дозу відповідної вакцини і не хворіли, повинні бути щеплені до виїзду, незалежно від країни.
Туберкульоз - рекомендується всім особам (особливо лікарям і вчителям), які виїжджають на тривалі терміни для роботи серед населення країн з високими показниками захворюваності на цю інфекцію. Перед мандрівкою та після повернення бажана постановка туберкулінової проби (Манту), що особливо важливо для осіб, працюючих в польових умовах та дітей які проживають з ними.
Жовта лихоманка - щеплення проти цієї хвороби обов'язкове для в'їзду до деяких країн Африки і Південної Америки (Ангола, Бенін, Болівія, Бразилія, Бурунді, Венесуела, Верхня Вольта, Габон, Гайана, Гана, Гвінея-Бісау, Гвінея, Гамбія, Гондурас, Заїр, Камерун, Кот д'Івуар, Нігерія, Нікарагуа, Панама, зона Панамського каналу, Парагвай, Перу, Руанда, Сан-Томе і Принсіпі, Сенегал, Сомалі, Суринам, Сьєрра-Леоне, Танзанія, Того, Тринідад і Тобаго, Уганда , Французька Гвіана, Центрально-Африканська республіка, Чад, Еквадор, Екваторіальна Гвінея, Ефіопія). Про щеплення потрібно подбати заздалегідь: за місяць, мінімум за 10 днів до від'їзду. Сертифікат про імунізацію проти жовтої лихоманки дійсний в період від 10 днів до 10 років після вакцинації.
Гепатит В - вакцинація проти гепатиту В рекомендується особам, які виїжджають в ендемічні регіони (Південно-Східна Азія, Африка, Близький Схід, Амазонія). При цьому слід враховувати такі обставини:
поїздка триватиме понад 6 місяців;
можливі сексуальні контакти з місцевим населенням;
професійні чинники - контакт з кров'ю або виділеннями місцевого населення (особливо важливо для медичного персоналу).
Первинний курс слід завершити за 6 місяців до початку подорожі; якщо це неможливо, його завершують за кордоном.

Гепатит А - рекомендується особам, які виїжджають в країни, що розвиваються (особливо медикам і вчителям). Хвороба більш поширена в країнах і регіонах з теплим кліматом.
Черевний тиф - вакцинуються особи, котрі збираються в країни, що розвиваються (Північна Африка, Індія, Середня Азія і т.д.) на тривалий термін (більш ніж 4 тижні).
Менінгококова інфекція - вакцинація показана особам, які виїжджають на тривалий термін в країни з високим ризиком зараження (район Сахари, Об'єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія).
Японський енцефаліт - вакцинація показана особам, що прямують в ендемічні райони деяких країн Південної Азії і Далекого Сходу для роботи в польових умовах на термін більше місяця пізнім літом або ранньою осінню. Вакцина може бути отримана в країні перебування.
Холера - оскільки щеплення і лікарські препарати не забезпечують повного захисту організму та запобігання захворювання на холеру, Всесвітня Організація Охорони здоров'я з 1973 року не вимагає пред'явлення сертифіката з цього захворювання при в'їзді в жаркі країни.
Чума - щеплення від чуми ефективні лише на 70%, тому вони не є обов'язковими для туристів. Вакцинацію проводять лише так звані групи ризику, тобто особи, які працюють в зоні можливої ​​появи чуми.
Сказ - ця хвороба широко поширена в таких країнах, як В'єтнам, Індія, Китай, Таїланд, країни Південної Америці. Курс вакцинації бажано провести за місяць до передбачуваної поїздки.
Кліщовий енцефаліт - хвороба актуальна в наступних країнах і регіонах: Австрія, Чехія, Карелія, Урал, Красноярський, Хабаровський край, Новосибірська область і Поволжя.
Кожна країна має свої власні вимоги до вакцинації осіб які прибувають до неї або від'їжджають. Всесвітня Організація Охорони Здоров'я щорічно публікує відповідні вимоги, що стосуються всіх країн.

На вересень 2018 року в Україні зареєстровані наступні вакцини, імунізацію якими рекомендовано робити перед подорожжю в зони ризику (додатково до рутинної імунізації, яка передбачена Національним календарем профілактичних щеплень):

Кліщовий енцефаліт

ФСМЕ-ІМУН вакцина для профілактики кліщового енцефаліту культуральна інактивована очищена сорбована, виробництва Бакстер АГ (виробництво продукту у формі in bulk; наповнення шприців; контроль якості; пакування; маркування), Австрія, Пфайзер Менюфекчуринг Австрія ГмбХ (контроль якості; випуск серії), Австрія

ФСМЕ-ІМУН ДЖУНІОР вакцина для профілактики кліщового енцефаліту культуральна інактивована очищена сорбована, виробництва Бакстер АГ (виробництво продукту у формі in bulk; наповнення шприців; контроль якості; пакування; маркування), Австрія, Пфайзер Менюфекчуринг Австрія ГмбХ (контроль якості; випуск серії), Австрія

Жовта лихоманка

СТАМАРИЛ вакцина для профілактики жовтої лихоманки (жива атенуйована), виробництва Санофі Пастер (повний цикл виробництва, заповнення, ліофілізація, первинне та вторинне пакування, контроль якості, випуск серії, контроль якості та випуск серії розчинника), Франція, САНОФІ ВІНТРОП ІНДАСТРІА (повний цикл виробництва, первинне пакування, контроль якості розчинника), Франція, Санофі-Авентіс Прайвіт Ко. Лтд. (вторинне пакування), Угорщина

Черевний тиф

ТІФІМ ВІ / TYPHIM VІ вакцина для профілактики черевного тифу полісахаридна рідка, виробництва Санофі Пастер С.А., Франція, ЗАТ "Санофі-Авентіс", Угорщина

Сказ

РАБІПУР® РСЕС АНТИРАБІЧНА ВАКЦИНА В.Р., виробництва КАЙРОН БЕРІНГ ВАКЦИНС ПРИВАТ ЛТД, Індія

ВЕРОРАБ / VERORAB ВАКЦИНА антирабічна інактивована суха, Санофі Пастер (повний цикл виробництва, контроль якості, вторинне пакування, випуск серії), Франція, Санофі-Авентіс Прайвіт Ко. Лтд. (вторинне пакування), Угорщина, САНОФІ ВІНТРОП ІНДАСТРІА (повний цикл виробництва, контроль якоті розчинника в шприцах), Франція, ГАУПТ ФАРМА ЛІВРОН (повний цикл виробництва, контроль якості розчинника в ампулах), Франція

ІНДІРАБ вакцина антирабічна очищена, інактивована, виробництва ТОВ "Фарма Лайф" (пакування із форми in bulk фірми-виробника Бхарат Біотек Інтернешнл Лімітед, Індія), Україна

Гепатит А та Гепатит В

ХАВРИКС™ 1440 вакцина для профілактики гепатиту А, виробництва ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія

ХАВРИКС™ 720 вакцина для профілактики гепатиту А, виробництва ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія

ЕНДЖЕРИКС™-В/ENGERIX™-B вакцина для профілактики вірусного гепатиту В, рекомбінантна, виробництва ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія

ТВІНРИКС™/TWINRIX™ вакцина для профілактики гепатитів А (інактивована) і В (адсорбована), виробництва ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія

ЕУВАКС В вакцина для профілактики гепатиту В, рекомбінантна рідка, виробництва ЕлДжі Лайф Сайенсіс Лтд., Корея

Найбільш повну інформацію для мандрівників можна знайти на сайтах Всесвітньої організації охорони здоров’я, Центру з контролю та профілактики захворювань (США), а також інформаційних сайтах США по вакцинації мандрівників MDtravelheath та Міжнародного суспільства Travel Medicine:

http://www.who.int/ith/en/ міжнародні поїздки та здоров‘я на сайті ВООЗ

http://apps.who.int/ithmap/ інформація щодо країн з ендемічними територіями на сайті ВООЗ

http://wwwnc.cdc.gov/travel/ розділ для мандрівників на офіційному сайті Центру з контролю та профілактики захворювань (США)

https://redplanet.travel/mdtravelhealth/MDtravelheath.com - інформаційний сайт США по вакцинації мандрівників залежно від країни, куди планується подорож

http://www.istm.org/ сайт Міжнародного суспільства Travel Medicine по вакцинації мандрівників