thumbnail

Лікарські засоби, що містять вальпроати (valproate): нові заходи щодо потенційного ризику порушень нервово-психічного розвитку у дітей, народжених від чоловіків, які приймали вальпроати (valproate) протягом 3 місяців до зачаття

Шановний спеціаліст системи охорони здоров’я!

Власники реєстраційних посвідчень (ВРП) лікарських засобів, що містять вальпроати (valproate) за погодженням Європейської медичної агенції (EMA) та [Національний уповноважений орган] інформують Вас про наступне:

 

Короткий огляд

  • Ретроспективне обсерваційне дослідження, проведене у 3 країнах Північної Європи, свідчить про підвищений ризик порушень нервово-психічного розвитку (ПНПР) у дітей (віком від 0 до 11 років), народжених від чоловіків, які приймали вальпроати (valproate) як монотерапію протягом 3 місяців до зачаття, порівняно з дітьми, народженими від чоловіків, які приймали ламотриджин або леветирацетам як монотерапію. Через обмеженість дослідження цей ризик можливий але не підтверджений.

 

Нові заходи щодо застосування вальпроатів (valproate) у пацієнтів чоловічої статі

  • Пацієнтам чоловічої статі рекомендується, щоб вальпроати (valproate) призначав і контролював спеціаліст, який має досвід лікування епілепсії, біполярного розладу <або мігрені>.
  • Лікарі повинні проінформувати пацієнтів чоловічої статі про потенційний ризик та обговорити з ними необхідність застосування ефективної контрацепції, у тому числі для жінки-партнерки, під час застосування вальпроатів (valproate) та протягом 3 місяців після припинення лікування.
  • Лікування вальпроатами (valproate) пацієнтів чоловічої статі повинно регулярно переглядатися лікарями, щоб оцінити, чи залишаються вальпроати (valproate) найбільш підходящим лікуванням для пацієнта.
  • Для пацієнтів чоловічої статі, які планують зачати дитину, слід розглянути та обговорити з пацієнтом відповідні альтернативні варіанти лікування. Для кожного пацієнта слід оцінювати індивідуальні обставини. Рекомендується регулярно отримувати консультацію спеціаліста, який має досвід лікування <епілепсії> <біполярного розладу> <мігрені>.
  • Пацієнтам чоловічої статі слід порекомендувати не бути донором сперми під час лікування та протягом щонайменше 3 місяців після припинення лікування.
  • Пацієнтам чоловічої статі слід надати посібник для пацієнтів.

 

Довідкова інформація щодо проблеми з безпеки

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) ЕМА оцінив дані дослідження (EUPAS342011), проведеного фармацевтичними компаніями щодо лікарських засобів, що містять вальпроати (valproate), в рамках виконання зобов’язань після попереднього загальноєвропейського огляду застосування вальпроатів (valproate) у період вагітності. Основна мета полягала в дослідженні ризику ПНПР у нащадків, народжених від чоловіків, які отримували вальпроати (valproate) у вигляді монотерапії протягом 3 місяців до зачаття, порівняно з дітьми, народженими від чоловіків, які отримували ламотриджин або леветирацетам як монотерапію. Це ретроспективне обсерваційне дослідження було проведене з використанням даних Данії, Швеції та Норвегії. Основним результатом, що представляв інтерес, були ПНПР (комплексна кінцева точка, що включає розлади аутистичного спектру, розумову відсталість, комунікативні розлади, синдром дефіциту уваги/гіперактивності, рухові розлади) у нащадків віком до 11 років. Середній час спостереження за дітьми в групі, що застосовувала вальпроати (valproate) становив від 5,0 до 9,2 років порівняно з 4,8 і 6,6 років для дітей у групі, що застосовувала ламотриджин/леветирацетам.

_______________________________________________________________________

1 https://catalogues.ema.europa.eu/node/3611/administrative-details

  • Мета-аналіз даних з 3 країн показав, що об’єднаний скоригований коефіцієнт ризику (HR) становив 1,50 (95% CI: 1,09-2,07) для ПНПР у дітей, народжених від чоловіків, які отримували вальпроати (valproate) у вигляді монотерапії протягом 3 місяців до зачаття, порівняно з дітьми, народженими від чоловіків, які отримували ламотриджин/леветирацетам.
  • Скоригований кумулятивний ризик ПНПР коливався від 4,0% до 5,6% у групі, що застосовувала вальпроати (valproate) порівняно з 2,3% до 3,2% у групі, що застосовувала ламотриджин/леветирацетам.

Дослідження було недостатньо великим, щоб дослідити взаємозв’язок з конкретними підтипами ПНПР. Через обмеження дослідження, включаючи потенційну плутанину за показаннями та відмінності у тривалості спостереження між групами впливу, ризик ПНПР у дітей, батько яких застосовував вальпроати (valproate) протягом 3 місяців до зачаття, розглядається як потенційний ризик, а причинно-наслідковий зв’язок із застосуванням вальпроатів (valproate) не підтверджений.

В дослідженні не оцінювався ризик ПНПР у дітей, народжених від чоловіків, які припинили застосування вальпроатів (valproate) більш ніж за 3 місяці до зачаття [тобто, уможливили новий сперматогенез без впливу вальпроатів (valproate)].

Спостережуваний потенційний ризик ПНПР внаслідок впливу батька протягом 3 місяців до зачаття є меншим, ніж відомий ризик ПНПР внаслідок впливу матері у період вагітності. Коли вальпроати (valproate) призначають жінкам як монотерапію, дослідження дітей дошкільного віку, які зазнали внутрішньоутробного впливу вальпроатів (valproate), показують, що до 30-40% з них зазнають затримки раннього розвитку, наприклад, пізніше починають говорити та ходити, знижуються інтелектуальні здібності, погіршуються мовні навички (говоріння і розуміння) і виникають проблеми з пам’яттю.

На основі наявних даних були прийняті нові заходи щодо застосування вальпроатів (valproate) у чоловіків, як зазначено в «Короткому огляді» вище. Інструкції для медичного застосування всіх лікарських засобів, що містять вальпроати (valproate), оновлюються з метою інформування спеціалістів системи охорони здоров’я та пацієнтів про потенційний ризик ПНПР у дітей батько яких приймав вальпроати (valproate), а також з метою надання рекомендацій щодо застосування вальпроатів (valproate) у чоловіків. Крім того, навчальні матеріали будуть доступні для спеціалістів системи охорони здоров’я та пацієнтів чоловічої статі. До них належать:

  • Оновлена настанова для спеціалістів системи охорони здоров’я з окремим розділом про застосування вальпроатів (valproate) у пацієнтів чоловічої статі;
  • Новий посібник для пацієнтів чоловічої статі, який слід надавати пацієнтам-чоловікам, які приймають вальпроати (valproate);
  • Оновлення існуючої картки пацієнта з інформацією для пацієнтів чоловічої статі, що міститься або прикріплена до зовнішньої упаковки, таким чином, щоб вона надавалася в аптеці пацієнту при кожному відпуску лікарського засобу.

 

Заклик до повідомлення

Спеціалістам системи охорони здоров’я рекомендується повідомляти про побічні реакції, які пов’язані із застосуванням лікарських засобів, що містять вальпроати (valproate) до [Національний уповноважений орган] <Відповідно до вимог Порядку здійснення фармаконагляду, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27 грудня 2006 року № 898, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 січня 2007 року за № 73/13340, слід повідомляти про усі підозрювані побічні реакції до Державного експертного центру МОЗ України за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua/>

Цей лікарський засіб підлягає додатковому моніторингу.

 

Контактна особа власника реєстраційного посвідчення

<Дані контактної особи для отримання додаткової інформації, включаючи адресу(и) відповідного(их) веб-сайту(ів), номери телефонів та поштову адресу>

 

З повним (оригінальним) текстом звернення до спеціалістів системи охорони здоров’я щодо безпеки лікарських засобів, що містять вальпроати (valproate) можна ознайомитись за посиланням:

LINK

 

thumbnail