thumbnail

Випадок смерті внаслідок анафілактичного шоку після застосування лікарських засобів в домашніх умовах

Випадок смерті внаслідок анафілактичного шоку після застосування лікарських засобів в домашніх умовах

У жовтні 2019 року до Центру надійшла інформація про смерть у реанімаційному відділенні центральної районної лікарні (далі – ЦРЛ) пацієнтки 1997 року народження внаслідок анафілактичного шоку, що виник після застосування двох лікарських засобів.

Важка побічна реакція у вигляді медикаментозного анафілактичного шоку виникла у жінки після того, як їй внутрішньом’язово було застосовано b-лактамний антибіотик цефтріаксон, розчинений у 2 мл 2% розчину лідокаїну в домашніх умовах. Ін’єкція проводилась одним із родичів жінки, при цьому своєчасна, кваліфікована, невідкладна медична допомога не надавалась. Тільки коли минуло 15 хвилин від початку  реакції, лікарями бригади швидкої медичної допомоги було розпочато проведення реанімаційних заходів та терміново госпіталізовано пацієнтку до ЦРЛ.

При поступленні до ЦРЛ стан пацієнтки був оцінений лікарями, як термінальний. У реанімаційному відділенні ЦРЛ, куди було переведено жінку, застосовувались заходи невідкладної медичної допомоги. Не дивлячись на проведену медикаментозну терапію та реанімаційні заходи через 1 добу 18 годин після виникнення важкої побічної реакції у вигляді анафілактичного шоку у пацієнтки було зафіксовано біологічну смерть.

Патологоанатомічний діагноз підтвердив клінічний діагноз, а саме причиною смерті жінки було визначено політоргану недостатність та анафілактичний шок на введення лікарських засобів.

Головними причинами анафілактичного шоку є медикаментозна та інсектна (після укусу комах) алергія. Згідно з літературними даними, анафілактичний шок реєструють у 10% хворих з цими формами алергії, а у 10% з них він закінчується летальними наслідками.

Медикаментозний анафілактичний шок – найбільш важкий генералізований прояв медикаментозної алергії, обумовлений перебігом імунологічної реакції І-го типу і виділенням великої кількості цитокінів, що супроводжується вираженими порушеннями діяльності різних органів і систем (серцево-судинної, нервової, дихальної тощо). При парентеральному введенні препаратів медикаментозний анафілактичний шок розвивається негайно, при пероральному – через 30-60 хвилин.

Звертаємо увагу медичних працівників, що перед застосуванням будь якого лікарського засобу необхідно належним чином ознайомитись з інструкцією для його медичного застосування.

Лікарські засоби цефтріаксон та лідокаїн відпускаються за рецептом, про що зазначено в інструкціях для медичного застосування.

Введення лідокаїну можуть здійснювати тільки медичні працівники, при цьому перед його застосуванням обов’язкове проведення шкірної проби на підвищену чутливість до препарату, ці попередження також зазначені  в інструкції для медичного застосування.

У розділі «Спосіб застосування та дози» інструкції для медичного застосування цефтріаксону важливим є рекомендація, що стосується дозування антибіотика та об’єму і концентрації розчинника, а саме: для внутрішньом’язової ін’єкції небхідно1 г цефтріакону розчиняти у 3,5 мл 1 % розчину лідокаїну.

Наведені застереження в інструкціях для медичного застосування лікарських засобів лідокаїн та цефтріаксон  не були враховані при їх застосуванні у домашніх умовах.

Для запобігання у майбутньому подібних випадків важливим є дотримання наступних рекомендацій:

  1. Лікарські засоби цефтріаксон та лідокаїн повинні призначатися та відпускатися за рецептом лікаря, що вимагають інструкції для медичного застосування.
  2. Парентеральне введення  лікарських засобів цефтріаксон та лідокаїн повинно здійснюватися тільки в умовах закладу охорони здоров’я.
  3. Медичний працівник, перед застосуванням будь–якого лікарського засобу повинен ознайомитись з інформацією, що зазначена в інструкції для медичного застосування.
  4. У разі виникнення анафілактичного шоку після застосування лікарського засобу медичний працівник повинен своєчасно надати відповідну кваліфіковану медичну допомогу, що є однією з основних умов позитивного прогнозу для хворого.

Дотримання зазначених рекомендацій збільшить вірогідність подальшого видужання та уникнення важких ускладнень у пацієнтів з анафілактичним шоком.

Бездумне та самовпевнене проведення медичних маніпуляцій в домашніх умовах без дотримання необхідних заходів безпеки та профілактики важких анафілактичних реакцій, призводить до незворотніх наслідків для пацієнта.

thumbnail