thumbnail

Сигнал Uppsala Monitoring Centre на VigiLyze: інгібітори фактору некрозу пухлин – індукований плевроперикардит

Плевроперикардит, асоційований із інгібіторами фактору некрозу пухлин α (anti-TNFα) був визначений як потенційний сигнал під час скринінгу Глобальної бази даних ВООЗ VigiBase  в Uppsala Monitoring Centre.

До 18 грудня 2019 року було зареєстровано 94 випадки з 18 країн, які повідомили про плевроперикардит, пов’язаний із препаратами anti-TNFα. Препарати anti-TNFα були як підозрюваними, так і як взаємодіючі лікарські засоби. Серед 94 повідомлень, 42 були визначені як добре задокументовані або мали інформативні описи та були додатково оцінені на предмет клінічних особливостей. Із 42 випадків, 39 були серйозними, серед них 3 летальні випадки та 7 випадків – загрозливих для життя. У 35 випадках єдиним підозрюваним лікарським засобом був anti-TNFα. Регресія клінічних симптомів після відміни препарату та повторні прояви після наступного призначення препарату були зареєстровані у 95% та 17% із 42 випадків відповідно.

Показник часу початку побічної реакції показав велику варіабельність між окремими випадками, коливаючись від 1 до 75 місяців (в середньому 24 місяці). У 2 випадках із повторним призначенням препарату, де інформація була деталізована, час до початку побічної реакції став коротшим після повторного введення лікарського засобу.

Найчастіше анти-TNFα препаратами є adalimumab, infliximab та etanercept. Повідомлено про 4 випадки, коли реакція зафіксована через 1-2 місяці після припинення застосування anti-TNFα (infliximab та adalimumab). На основі огляду серій випадків із застосуванням критеріїв Бредфорда-Хілла, а також з урахуванням даних літератури, інструкцій для медичного застосування та механізмів дії, плевроперикардит пов’язаний із anti-TNFα вважається класовим ефектом.

Щоб клінічно розпізнати та керувати цими потенційно небезпечними для життя серйозними серцево-легеневими ускладненнями, медичні працівники повинні знати про цей можливий ризик. Тим часом потрібно звернути увагу на клінічні особливості випадків плевроперикардиту, оскільки вони можуть спричинити діагностичні та терапевтичні труднощі. Враховуючи тривалий час елімінації, слід нагадати, що клініцисти повинні залишатись пильними, щодо побічних реакцій навіть після припинення терапії anti-TNFα.

Документ Uppsala Monitoring Centre «Tumor necrosis factor inhibitor – induced pleuropericarditis» (243.7 Кб) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:50).

Перелік лікарських засобів, що відносяться до класу інгібіторів фактору некрозу пухлин і дозволені для медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 31.03.2020) (2.8 MБ) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:49)
thumbnail