thumbnail

Щодо внесення змін до інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять трамадол (tramadol)

Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять трамадол (tramadol), PSUSA/00003002/20230, зробив наступні висновки.

З огляду на наявні дані про ризик лікарської залежності/зловживання з літератури та спонтанних повідомлень, а також з огляду на існуючі застереження в інших інструкціях для медичного застосування лікарських засобів, що містять опіоїди, PRAC вважає, що оновлення розділів «Спосіб застосування та дози», «Особливості застосування» та «Побічні реакції» інструкцій для медичного застосування є обґрунтованим, щоб посилити застереження про ризик лікарської залежності/зловживання, додавши негативні наслідки розладів пов’язаних із вживанням опіоїдів та фактори ризику, визначені відповідно до формулювань, які вже були запроваджені для інших опіоїдів.

З огляду на наявні в літературі дані про взаємодію між опіоїдами та габапентиноїдами (габапентин і прегабалін), а також з огляду на наявні застереження в інших інструкціях для медичного застосування лікарських засобів, що містять опіоїди, PRAC вважає, що оновлення розділу «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій» інструкцій для медичного застосування є обґрунтованим, щоб відобразити взаємодію з габапентиноїдами.

Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) погоджується з науковими висновками, зробленими PRAC.

На підставі наукових висновків щодо трамадолу (tramadol), CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять трамадол (tramadol), не змінюється, за умови внесення запропонованих змін до інструкцій для медичного застосування.

Зміни, які необхідно внести до відповідних розділів інструкції для медичного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом, видалений текст закреслено).

  1. Оновлення для посилення застережень щодо ризику лікарської залежності/зловживання.
  • Розділ «Спосіб застосування та дози»

Спосіб застосування

Цілі лікування та його припинення

Перед початком лікування [назва лікарського засобу] слід узгодити з пацієнтом стратегію лікування, включаючи тривалість і цілі лікування, відповідно до протоколу лікування болю. Під час терапії лікарю слід підтримувати частий контакт з пацієнтом, щоб оцінити необхідність продовження лікування, розглянути питання про припинення лікування та, за необхідності, скоригувати дози. Коли пацієнт більше не потребує терапії трамадолом, можна порекомендувати поступово знижувати дозу, для запобігання виникнення симптомів відміни. За відсутності адекватного контролю болю слід розглянути можливість виникнення гіпералгезії, розвитку толерантності та прогресування основного захворювання (див. розділ «Особливості застосування»).

 

  • Розділ «Особливості застосування»

Існуюче застереження слід змінити наступним чином (існуюче формулювання відповідного застереження слід замінити наступним абзацом за необхідності):

Толерантність та розлади пов’язані з вживанням опіоїдів (зловживання та залежність)

Толерантність, фізична та психологічна залежність, а також розлади пов’язані з вживанням опіоїдів (РВО) можуть розвинутися після повторного застосування опіоїдів, таких як [назва лікарського засобу]. Повторне застосування [назва лікарського засобу] може призвести до розладів пов’язаних із вживанням опіоїдів (РВО). Вища доза та довша тривалість лікування опіоїдами може збільшити ризик розвитку РВО. Зловживання або навмисне неправильне застосування [назва лікарського засобу] може призвести до передозування та/або смерті. Ризик розвитку РВО, підвищений у пацієнтів з наявністю в особистому або сімейному анамнезі (батьків або братів і сестер), розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин (включаючи розлади, пов’язані із вживанням алкоголю), у тих, хто зараз вживає тютюнові вироби, або у пацієнтів з наявними іншими психічними розладами (наприклад, важка депресія, тривога та розлади особистості).

Перед початком та під час лікування [назва лікарського засобу] слід обговорити з пацієнтом цілі лікування та схему припинення лікування (див. розділ «Спосіб застосування та дози»). Перед початком і під час лікування пацієнта також слід поінформувати про ризики та ознаки РВО. Пацієнтам слід порекомендувати звернутися до лікаря у разі появи таких ознак.

Пацієнти повинні перебувати під наглядом для виявлення ознак наркозалежної поведінки (наприклад, занадто ранні запити на отримання додаткової дози). Це включає перевірку супутнього прийому опіоїдів та психоактивних лікарських засобів (наприклад, бензодіазепінів). Пацієнтам з ознаками та симптомами РВО слід розглянути можливість консультації з наркологом.

 

  • Розділ «Побічні реакції»

Наступний абзац слід додати під таблицею, що підсумовує побічні реакції:

Лікарська залежність

Повторне вживання [назва лікарського засобу] може призвести до лікарської залежності, навіть у терапевтичних дозах. Ризик розвитку лікарської залежності може варіюватися залежно від індивідуальних факторів ризику пацієнта, дозування та тривалості лікування опіоїдами (див. розділ «Особливості застосування»).

 

  1. Оновлення для додавання взаємодії з габапентиноїдами.
  • Розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»

Взаємодія повинна бути додана наступним чином. Якщо ідентичне формулювання вже включено до розділу «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій» інструкції для медичного застосування: «Одночасне застосування <лікарський засіб> з […] може призвести до пригнічення дихання, гіпотензії, глибокого седативного ефекту, коми або смерті.», новий запропонований текст (тобто «габапентиноїди (габапентин і прегабалін)») може бути доданий до існуючого речення. Якщо ідентичне формулювання, як у попередньому реченні, ще не включено до розділу «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій» інструкції для медичного застосування, нове запропоноване речення можна додати безпосередньо після будь-якого існуючого формулювання про взаємодію з іншими лікарськими засобами центральної дії, що може призвести до потенціювання ефектів з боку ЦНС (наприклад, безпосередньо після «При одночасному застосуванні <лікарський засіб> та інших лікарських засобів центральної дії, включаючи алкоголь, слід брати до уваги потенціювання ефектів з боку ЦНС (див. розділ «Побічні реакції»).»).

Одночасне застосування <лікарський засіб> з іншими депресантами центральної нервової системи […] та габапентиноїдами (габапентин і прегабалін) може призвести до пригнічення дихання, гіпотензії, глибокого седативного ефекту, коми або смерті.

 

Зміни інформації з безпеки лікарських засобів, що містять трамадол (tramadol) за результатами засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 05 – 08 лютого 2024 року

Європейська медична агенція (EМА) оприлюднила протокол засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 05 – 08 лютого 2024 року. За результатами засідання було прийнято рішення про необхідність внесення змін з безпеки до реєстраційних матеріалів/інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять трамадол (tramadol).

Трамадол (tramadol) – PSUSA/00003002/20230

Трамадол є опіоїдним анальгетиком, призначеним для лікування помірного та сильного болю.

На основі оцінки Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) PRAC переглянув співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять трамадол (tramadol) та надав наступні рекомендації.

Резюме рекомендацій та висновків

  • На основі аналізу даних з безпеки та ефективності, співвідношення користь/ризик застосування лікарських засобів, що трамадол (tramadol), за затвердженими показаннями залишається незмінним.
  • Тим не менш, з огляду на наявні в літературі дані про лікарську залежность та зловживання (розлади пов’язані з вживанням опіоїдів), а також нещодавні оцінки процедур PSUSA для інших опіоїдів, існуюче застереження щодо лікарської залежністі та потенційного зловживання слід посилити, додавши негативні наслідки розладів, пов’язаних з вживанням опіоїдів та фактори ризику, визначені відповідно до формулювань, вже впроваджених для інших опіоїдів. Також слід оновити інструкцію для медичного застосування, щоб відобразити взаємодію між трамадолом і габапентиноїдами. Таким чином, існуючі положення інструкції для медичного застосування повинні бути змінені1.
  • У наступному POЗБ власники реєстраційних посвідчень повинні надати кумулятивний огляд випадків синдрому неспокійних ніг (СНН) та шуму у вухах, а також огляд випадків індукованої опіоїдами гіпералгезії та алодинії, та обговорити необхідність оновлення інструкції до лікарського засобу, якщо це є обґрунтованим.

1 Оновлення розділів «Спосіб застосування та дози», «Особливості застосування», «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій» та «Побічні реакції» інструкції для медичного застосування. Звіт з оцінки ризиків та рекомендації PRAC передаються до CMDh для прийняття рішення.

 

Перелік лікарських засобів, що містять трамадол (tramadol) та дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 16.04.2024).

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст, що розміщений за посиланням:

LINK LINK LINK LINK
thumbnail