Вакцина Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca: протипоказана особам, які в анамнезі мали синдром підвищеної проникності капілярів

Європейська медична агенція опублікувала звернення до спеціалістів системи охорони здоров’я (DHPC), що містить важливу інформацію для медичних працівників, які проводять імунізацію вакциною Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca

Шановний медичний працівник!

[Заявник] за погодженням з Європейською медичною (EMA) та [Національним компетентним органом] повідомляє Вам про наступне:

Короткий зміст

  • У перші дні після вакцинації Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca були зареєстровані дуже рідкісні випадки синдрому підвищеної проникності капілярів (СППК). У деяких випадках історія цього синдрому очевидною. Повідомлялося про летальний випадок.
  • Зараз Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca протипоказана особам, які в анамнезі мали СППК.
  • СППК характеризується гострими епізодами набряків, що вражають переважно кінцівки, гіпотонією, гемоконцентрацією та гіпоальбумінемією. Пацієнти з гострим епізодом СППК після вакцинації потребують негайного діагностування та подальшого лікування. Зазвичай необхідна інтенсивна підтримуюча терапія.

Інформація щодо проблем безпеки

Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca призначена для активної імунізації особам віком від 18 років.

Повідомлялося про дуже рідкісні випадки СППК після вакцинації Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca, Розрахована частота виникнення складає 1 випадок на 5 мільйонів доз. У деяких випадках в анамнезі було зазначено наявність СППК в минулому.

Синдром підвищеної проникності  капілярів — це рідкісне захворювання, яке характеризується дисфункціональною запальною реакцією, дисфункцією ендотелію та екстравазацією рідини з судинного простору в інтерстиціальний простір, що призводить до шоку, гемоконцентрації, гіпоальбумінемії та теоритично може призвести до органної недостатності. У пацієнтів може спостерігатися швидкий набряк рук і ніг, різкий набір ваги та відчуття слабкості через низький кров’яний тиск.

Деякі випадки системного СППК, про які повідомляється в літературі, були спричинені інфікуванням COVID-19. СППК рідко трапляється в загальній популяції, менше 500 міжнародних випадків, що описані в літературі (Національна організація з рідкісних захворювань/National Organisation for Rare Disorders), проте, цілком ймовірно, що оцінки нижчі від дійсних показників.

З повним текстом звернення до спеціалістів системи охорони здоров’я щодо безпеки застосування Вакцина Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca можна ознайомитись за відповідним посиланням:

https://www.ema.europa.eu/en/documents/dhpc/directhealthcareprofessionalcommunicationdhpcvaxzevriapreviouslycovid-19-vaccineastrazeneca_en-1.pdf