Варфарин та інші антикоагулянти – нагадування про безпечне застосування під час пандемії COVID-19

Регуляторне агентство Великої Британії MHRA опублікувало рекомендації для пацієнтів та медичних працівників

Госпіталь King’s College в Лондоні звернувся до Агентства з регулювання лікарських засобів та медичних виробів Великої Британії MHRA щодо їх занепокоєння з приводу очевидного збільшення кількості пацієнтів, що застосовують варфарин, у яких виявили підвищені значення міжнародного нормалізованого співвідношення (INR) протягом пандемії COVID-19.

Причини цього, ймовірно, є багатофакторними. У більшості, але не у всіх з цих пацієнтів, підозрювали або підтверджували інфекцію COVID-19, тоді як інші нещодавно лікувались антибіотиками. В інших пацієнтів автори припускають, що ізоляція могла вплинути на доступ до зелених листових овочів і призвести до збільшення споживання алкоголю, тоді як психологічний вплив соціального дистанціювання та тяжкі втрати може вплинути на дотримання умов застосування звичайних ліків.

Агентство MHRA видало рекомендації медичним працівникам та пацієнтам, щодо моніторингу пацієнтів, які застосовують антикоагулянти під час пандемії COVID-19. Антикоагулянтні препарати допомагають зменшити ризик розвитку тромбів.

Рекомендації включають нагадування лікарям продовжувати проводити регулярні аналізи крові у пацієнтів, які застосовують варфарин або будь-який інший антагоніст вітаміну К і у яких розвинулося додаткове захворювання. Аналіз крові покажуть чи необхідно змінювати дозу антикоагулянта. Зокрема, важливо, щоб ці регулярні аналізи крові робили будь-яким пацієнтам із симптомами COVID-19 або у яких виявився позитивний результат на COVID-19, щоб на ранніх стадіях їм могли надати належну допомогу для зменшення ризику кровотечі. Тому важливо, щоб ви або ваші доглядачі повідомляли лікаря чи маєте ви позитивний результат на COVID-19 чи хворієте на COVID-19 (висока температура, новий постійний кашель, втрата нюху або смаку).

Рекомендації також включають нагадування про можливість лікарської взаємодії між деякими антикоагулянтами у таблетованій формі та лікарськими засобами, що застосовуються для лікування інфекцій, наприклад противірусними препаратами або антибіотиками (такими як доксициклін, амоксицилін або кларитроміцин, які можуть взаємодіяти з варфарином або іншими антагоністами вітаміну К). Інші антикоагулянти у формі таблеток (включаючи апіксабан, дабігатран, едоксабан або ривароксабан) також можуть взаємодіяти з певними лікарськими засобами. Ці лікарські взаємодії можуть потенційно посилити розріджуючий ефект деяких антикоагулянтів і призвести до вищого ризику кровотечі.

 

Рекомендації медичним працівникам

Медичним працівникам нагадують, що гострі захворювання можуть посилити дію таблеток варфарину і вимагати зменшення дози. Отже, постійний моніторинг INR важливий для пацієнтів, які застосовують варфарин або інші антагоністи вітаміну К (VKA), якщо у них підозрюється або підтверджено COVID-19, тому їх можна лікувати клінічно на ранній стадії, щоб зменшити ризик кровотечі.

Деякі пацієнти, які приймали варфарин, могли перейти на пероральні антикоагулянти прямої дії (DOACs) під час пандемії, щоб уникнути регулярних аналізів крові для моніторингу INR. Медичним працівникам відомо, що VKA взаємодіє з великою кількістю лікарських засобів, але також нагадують, що пероральні антикоагулянти прямої дії (DOACs), включаючи апіксабан, едоксабан, дабігатран або ривароксабан, також взаємодіють з окремими лікарськими засобами.

Пацієнти з COVID-19 можуть отримувати лікування антибіотиками відповідно до рекомендацій NICE, а також противірусними препаратами. Тому медичним працівникам нагадують про можливість лікарської взаємодії між пероральними антикоагулянтами (тобто VKA або DOACs) та деякими антибіотиками та противірусними препаратами, і їм рекомендується дотримуватися існуючих вимог в інструкції для медичного застосування. Це включає рекомендації щодо необхідності моніторингу INR у пацієнтів, які застосовують VKA, які нещодавно почали приймати нові препарати.

MHRA також відомо про невелику кількість пацієнтів, у яких лікування варфарином продовжувалось після початку лікування DOACs. Щоб зменшити ризик надмірної антикоагуляції та кровотеч, медичні працівники повинні забезпечити припинення лікування варфарином до початку застосування DOACs.

Рекомендації пацієнтам

Пацієнтів, яким проводять тести на INR або отримують рецепти на VKA, слід просити повідомити свого лікаря, якщо у них є симптоми або підтверджена інфекція COVID-19, оскільки важливо, щоб вони продовжували контролювати INR, поки вони хворі.

Також слід нагадати пацієнтам, які приймають VKA, повідомити свого лікаря про будь-які останні зміни в їх раціоні (включаючи вживання алкоголю), тютюнопаління, застосування будь-яких нових препаратів або добавок, а також про необхідність ретельно дотримуватися інструкцій застосування антикоагулянтних препаратів.

Пацієнтам, які приймають VKA, також слід доручити повідомити свого лікаря у разі появи нудоти, діареї, втрати апетиту або якщо вони не можуть відвідати наступний запланований аналіз крові з будь-якої причини, в тому числі через погане самопочуття.

Якщо ви застосовуєте варфарин або будь-який інший антагоніст вітаміну К, важливо враховувати свій харчовий раціон, оскільки це може вплинути на ефективність дії цього препарату. Не слід зловживати алкоголем під час прийому варфарину або будь-якого іншого антагоніста вітаміну К. Завжди приймайте добову дозу в один й той самий час, не розжовуючи і запиваючи склянкою води.

Важливо дотримуватися вказівок вашого лікаря, не припиняти застосування або змінювати дозування призначених вам лікарських засобів без відповідної рекомендації.

Якщо у вас є які-небудь питання або сумніви щодо цієї інформації щодо варфарину або інших пероральних антикоагулянтів, вам слід обговорити це зі своїм лікарем. 

Посилання

https://www.gov.uk/government/news/warfarin-and-other-blood-thinners-reminder-on-safe-use-during-covid-19-pandemic

https://www.gov.uk/government/publications/warfarin-and-other-anticoagulants-monitoring-of-patients-during-the-covid-19-pandemic/warfarin-and-other-anticoagulants-monitoring-of-patients-during-the-covid-19-pandemic