Гідроксихлорохін: підвищений ризик серцево-судинних ускладнень при застосуванні з макролідними антибіотиками; нагадування про психічні реакції

Перед призначенням системного азитроміцину або інших системних макролідних антибіотиків (еритроміцин або кларитроміцин) пацієнтам, які отримують гідроксихлорохін, уважно зважте користь та ризик. Обсерваційне дослідження у пацієнтів з ревматоїдним артритом показало, що одночасне застосування азитроміцину з гідроксихлорохіном пов’язане з підвищеним ризиком серцево-судинних подій та серцево-судинною смертністю.

Поради для медичних працівників:

  • обсерваційне дослідження показало, що одночасне застосування азитроміцину з гідроксихлорохіном у пацієнтів з ревматоїдним артритом пов’язане з підвищеним ризиком серцево-судинних ускладнень (включаючи стенокардію або біль у грудях і серцеву недостатність) і серцево-судинною смертністю;
  • уважно зважте користь та ризик перед тим, як призначати системний азитроміцин або інші системні макролідні антибіотики (еритроміцин або кларитроміцин) пацієнтам, які отримують лікування гідроксихлорохіном;
  • якщо є клінічна потреба у призначенні системних макролідних антибіотиків з гідроксихлорохіном, призначайте з обережністю – пацієнтам із факторами ризику серцевих подій та дотримуйтесь рекомендацій, наведених у інструкції для медичного застосування для кожного лікарського засобу;
  • бути обережними щодо психічних реакцій, пов’язаних із застосуванням гідроксихлорохіну, особливо в перший місяць лікування; повідомлялося про події у пацієнтів, які в анамнезі не мали психічних розладів.

Поради, які слід давати медичним працівникам пацієнтам та особам, які доглядають за ними:

  • деякі антибіотики (відомі як макроліди), які приймаються внутрішньо або вводяться у вигляді ін’єкцій одночасно з гідроксихлорохіном, пов’язують з підвищеним ризиком побічних ефектів, які впливають на серце;
  • зверніться за невідкладною медичною допомогою, якщо у вас є будь-які ознаки порушень роботи серця (наприклад, прискорене серцебиття, непритомність, біль у грудях або незрозуміла задишка);
  • деякі пацієнти також повідомляли про симптоми порушення психічного здоров’я, коли вони почали лікування гідроксихлорохіном;
  • якомога швидше зверніться до свого лікаря, якщо ви або члени вашої сім’ї чи особи, які доглядають за ними, помітили якісь симптоми з боку психіки.

Показання до застосування гідроксихлорохіну

Гідроксихлорохін показаний для лікування ревматоїдного артриту, системного червоного вовчака та дерматологічних станів, що погіршуються під впливом сонячного світла.

Огляд серцево-судинної безпеки після обсерваційного дослідження

У обсерваційному ретроспективному дослідженні, опублікованому в серпні 2020 року, порівнювалися записи побічних ефектів у пацієнтів, які почали приймати тільки гідроксихлорохін, з тими у пацієнтів, які почали приймати тільки сульфасалазин для лікування ревматоїдного артриту. У тому самому дослідженні порівнювали тяжкі побічні ефекти, пов’язані із застосуванням гідроксихлорохіну плюс азитроміцин, із побічними ефектами, пов’язаними із застосуванням гідроксихлорохіну та амоксициліну.

Дослідження показало, що протягом короткочасного періоду (до 30 днів) після першого застосування гідроксихлорохіну в комбінації з азитроміцином спостерігався підвищений ризик розвитку стенокардії або болю в грудях, серцевої недостатності та серцево-судинної смертності порівняно з комбінацією гідроксихлорохіну та амоксицилін.

Не було виявлено надмірного ризику серйозних побічних явищ протягом короткочасного періоду застосування тільки гідроксихлорохіну (у порівнянні з сульфасалазином), але тривале застосування протягом останніх 30 днів асоціювалося зі збільшенням смертності через серцево-судинні розлади.

Хоча механізм спостережуваних ефектів не був детально вивчений у дослідженні, було припущено, що події можуть бути викликані кумулятивним впливом гідроксихлорохіну та азитроміцину на інтервал QT, що посилює аритмії та серцеву смерть, або через інші адитивні кардіотоксичні ефекти.

Національний огляд даних про безпеку, проведений Консультативною групою експертів з фармаконагляду Комісії з лікарських засобів для людини, врахував ці дані.

У огляді рекомендовано змінити інструкцію для медичного застосування лікарського засобу гідроксихлорохіну та системного азитроміцину, щоб включити нові попередження та поради щодо цих ризиків. Через подібні профілі безпеки ризики, які спостерігаються при одночасному застосуванні гідроксихлорохіну та азитроміцину, вважаються такими, що стосуються одночасного застосування гідроксихлорохіну та інших системних макролідних антибіотиків (кларитроміцин або еритроміцин). Тому в огляді рекомендовано додавати подібні попередження до інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять кларитроміцин чи еритроміцин для системного застосування.

Ці застереження не потрібно додавати для лікарських засобів, що містять  макролідни для місцевого застосування (які показані для лікування кон’юнктивіту або акне), оскільки врни використовуються в менших дозах і з дуже обмеженим потенціалом системного впливу, а також не включають небажані явища з боку серцево-судинної системи як потенційні побічні ефекти, пов’язані з їх використанням.

Нагадування про наявні кардіологічні попередження

Інформація в інструкції про лікарський засіб гідроксихлорохін вже містить попередження про випадки кардіоміопатії, що призводять до серцевої недостатності, у деяких випадках із летальним наслідком. Пацієнтам, які приймають гідроксихлорохін, рекомендується клінічний моніторинг ознак та симптомів кардіоміопатії. Якщо під час лікування гідроксихлорохіном виникають ознаки та симптоми кардіоміопатії, лікування слід припинити.

Дані свідчать про те, що гідроксихлорохін може подовжувати інтервал QT, особливо при передозуванні або при застосуванні в комбінації з іншими лікарськими засобами, які можуть спричинити серцеві аритмії. В інформації про лікарський засіб також є попередження щодо азитроміцину, кларитроміцину та еритроміцину, щоб бути обережними пацієнтам із подовженням інтервалу QT в анамнезі або пацієнтам, які отримують ліки, про які відомо, що спричиняють подовження інтервалу QT.

Характеристика психічних реакцій

Гідроксихлорохін раніше був пов’язаний з психічними реакціями, включаючи повідомлення про депресію, тривогу, галюцинації та психози.

У листопаді 2020 року Європейський огляд безпеки рекомендував оновити попередження щодо гідроксихлорохіну, щоб включити низку зареєстрованих психіатричних реакцій, включаючи рідкісні випадки суїцидальної поведінки. У огляді зазначено, що, коли відбувалися психічні події, вони зазвичай відбувалися протягом першого місяця лікування. Повідомлялося про події у пацієнтів, які в анамнезі не мали психічних розладів.

Інформація про ці реакції була додана до інструкції лікарського засобу гідроксихлорохіну.

Порадьте пацієнтам, які приймають гідроксихлорохін, негайно звернутися до лікаря, якщо у них виникають проблеми з психічним здоров’ям (наприклад, ірраціональні думки, занепокоєння, галюцинації, розгубленість або депресія, включаючи думки про самоушкодження або самогубство). Членам сім’ї або особам, які здійснюють догляд, також можна порадити бути пильними щодо цих реакцій та необхідності звернутися за медичною допомогою, якщо вони виникнуть.

Перелік лікарських засобів, що містять гідроксихлорохін (hydroxychloroquine) і дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 16.02.2022). (9.6 Кб) (Завантажено: 21.02.2022 08:31:58)

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст розміщений за посиланням:

https://www.gov.uk/drug-safety-update/hydroxychloroquine-chloroquine-increased-risk-of-cardiovascular-events-when-used-with-macrolide-antibiotics-reminder-of-psychiatric-reactions