thumbnail

Інформаційний лист для спеціалістів охорони здоров’я диференційна діагностика між реакцією, пов’язаною зі страхом при імунізації (синкопе) та реакцією, пов’язаною з властивостями вакцини (анафілаксією) після вакцинації проти СOVID-19

Державним експертним центром МОЗ України (далі – Центр) методом випадкової вибірки проаналізовано 51 спонтанне повідомлення про випадки несприятливих подій після імунізації (НППІ), в яких були зазначені реакції гіперчутливості після застосування вакцин проти  COVID-19.

За результатами аналізу проведеного експертами департаменту фармаконагляду Центру реакції гіперчутливості становили – 73%, решта 27% – синкопальні стани.

Синкопальні стани виникали протягом 5 хвилин після проведеного щеплення. Клінічними проявами були блідість шкіри, брадикардія (в окремих випадках тахікардія), тремор кінцівок, підвищена пітливість. З медикаментозної терапії застосовували нашатирний спирт, а в окремих випадках адреналін, дексаметазон (зі слів медичних працівників «про всяк випадок»). Алергологічний анамнез щеплених осіб був не обтяжений. Прояви зафіксовані як у чоловіків, так і жінок віком від 19 до 48 років.

Реакції гіперчутливості клінічно проявлялися зниженням артеріального тиску, тахікардією, запамороченням, втратою свідомості, утрудненим дихання, висипом на шкірі,  набряком повік, язика. Початок проявів зазвичай був через 5 хвилин після імунізації, частина осіб мала обтяжений алергологічний анамнез. З медикаментозної терапії застосовувались адреналін, дексаметазон, антигістамінні лікарські засоби.

Як відомо, від правильно встановленого діагнозу залежить тактика надання невідкладної медичної допомоги та проведення подальшої імунізації. При встановленні «помилкового» діагнозу анафілаксії у випадку синкопального стану, існує ризик не отримання повного курсу вакцинації особою, що була щеплена тільки першою дозою.

Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) за підтримки Міністерства охорони здоров’я України підготовлено матеріали щодо диференційної діагностики  між анафілаксією та гострою реакцією на стрес, як інформаційний інструмент для медичних працівників, що задіяні у процесі вакцинації (додаток 1 (417.9 Кб) (Завантажено: 22.09.2021 14:09:45)).

Для покращення проведення диференціальної діагностики та встановлення причинно-наслідкового зв’язку між випадками НППІ та застосуванням вакцини, відповідно до міжнародних визначень Центром адаптовано стандартне визначення випадку анафілаксії за Brighton Collaboration    (додаток 2 (22.9 Кб) (Завантажено: 22.09.2021 14:09:47)).

Звертаємо увагу, що у разі виникнення НППІ медичний працівник заповнює «Карту-повідомлення про побічну реакцію лікарського засобу, вакцини, туберкуліну, та/або відсутності ефективності лікарського засобу, та/або несприятливу подію після  імунізації/туберкулінодіагностики» (далі – карта-повідомлення) протягом 48 годин з моменту виявлення НППІ, і надсилає її через Автоматизовану інформаційну систему фармаконагляду (далі – АІСФ) за посиланням https://aisf.dec.gov.ua  до Центру.

Також наголошуємо, що період спостереження після проведеного щеплення вакциною проти COVID-19 щодо розвитку НППІ становить 30 днів.

thumbnail