thumbnail

Щодо внесення змін до інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять левоноргестрел (levonorgestrel) [усі показання, крім екстреної контрацепції]

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі оцінки аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять левоноргестрел (levonorgestrel) [усі показання, крім екстреної контрацепції], зробив наступні висновки.

З огляду на наявні літературні дані щодо ризику маскулінізації плоду жіночої статі, коли внутрішньоматкова система з левоноргестрелом (levonorgestrel) залишається під час вагітності та з огляду на вірогідний механізм дії, PRAC вважає причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням цих систем під час вагітності та маскулінізацією є принаймні можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкцію для медичного застосування внутрішньоматкових систем з  левоноргестрелом (levonorgestrel) слід відповідно змінити.

Крім того, з огляду на наявні дані післяреєстраційного дослідження щодо ризику експульсії (мимовільного випадіння) внутрішньоматкової системи з  левоноргестрелом (levonorgestrel) у жінок із сильними менструальними кровотечами та з індексом маси тіла (ІМТ), вищим за нормальний, PRAC розглядає причинно-наслідковий зв’язок між експульсією внутрішньоматкової системи з  левоноргестрелом (levonorgestrel) у жінок з сильними менструальними кровотечами в анамнезі та вищим за нормальний індекс маси тіла (ІМТ) як принаймні можливий. PRAC дійшов висновку, що інструкцію для медичного застосування внутрішньоматкових систем з  левоноргестрелом (levonorgestrel) слід відповідно змінити.

Інструкцію для медичного застосування внутрішньоматкових систем з  левоноргестрелом (levonorgestrel) необхідно змінити у повному обсязі відповідно до вже завершених процедур.

Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури для людини (CMDh) погоджується з науковими висновками, зробленими PRAC.

На основі наукових висновків CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик  внутрішньоматкових систем з  левоноргестрелом (levonorgestrel) [усі показання, крім екстреної контрацепції] залишається незмінним за умови внесення відповідних змін до інструкцій для медичного застосування.

На підставі наукових висновків щодо левоноргестрелу (усі показання, крім екстреної контрацепції) CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарського(их) препарату(ів), що містить левоноргестрел (усі показання, крім екстреної контрацепції), залишається незмінним відповідно до запропонованих змін інформації про продукт.

Поправки, які повинні бути включені у відповідні розділи інструкцій для медичного застосування (новий текст підкреслений жирним шрифтом, видалений текст закреслено).

Розділ «Особливості застосування»

Експульсія

У клінічних дослідженнях із застосуванням [торговельна назва лікарського засобу] з метою контрацепції частота експульсії була низькою (<4% введень) і була в тому ж діапазоні, що й для інших внутрішньоматкових систем (ВМС) та внутрішньоматкових пристроїв (ВМП).

Симптоми часткової або повної експульсії будь-якої ВМС [торговельна назва лікарського засобу] можуть включати кровотечу або біль. Проте система може вийти з порожнини матки й непомітно для жінки, призводячи до зниження або втрати контрацептивного захисту. Часткове вигнання може знизити ефективність [фірмове найменування] Оскільки [торговельна назва лікарського засобу] зменшує менструальний цикл, збільшення менструального циклу може свідчити про експульсію.

Ризик експульсії підвищується у:

  • жінок, у яких в анамнезі були сильні менструальні кровотечі (включаючи жінок, які застосовують [торговельна назва лікарського засобу] для лікування сильних менструальних кровотеч);
  • жінок з ІМТ вище норми на момент введення; цей ризик зростає поступово зі збільшенням ІМТ.

Жінку слід проконсультувати щодо можливих ознак експульсії та як перевірити наявність ниток [торговельна назва лікарського засобу], а також порадити звернутися до медичного працівника, якщо нитки не відчуваються. Необхідно використовувати бар’єрний контрацептив (наприклад, презерватив), доки місцезнаходження [торговельна назва лікарського засобу] не буде встановлено.

Часткова експульсія може знизити ефективність [торговельна назва лікарського засобу].

Систему зміщену, що частково змістилася, слід видалити. Нову систему можна вставити під час видалення, якщо вагітність була виключена.

Відразу після її видалення можна ввести нову систему за умови виключення ймовірності вагітності.

Жінку слід поінформувати, як перевірити нитки [торговельна назва лікарського засобу].

Розділ «Застосування у період вагітності або годування груддю»

Існуюче попередження слід змінити таким чином:

Використання [торговельна назва лікарського засобу] під час наявної або ймовірної вагітності протипоказано, див. розділ «Протипоказання». Якщо жінка завагітніла під час використання [торговельна назва лікарського засобу], систему слід видалити якомога швидше. Настійно рекомендується своєчасне видалення системи, оскільки будь-який внутрішньоматковий контрацептив, залишений на місці, може підвищити ризик аборту та передчасних пологів. Видалення [торговельна назва лікарського засобу] або зондування матки також може призвести до спонтанного аборту. Необхідно виключити позаматкову вагітність.

Якщо внутрішньоматковий контрацептив неможливо обережно видалити, можна розглянути питання про переривання вагітності. Якщо жінка бажає продовжити вагітність, а систему неможливо видалити, слід проінформувати про ризики та можливі наслідки передчасних пологів.

Слід уважно стежити за перебігом такої вагітності. Жінці слід інформувати лікаря про всі симптоми, що можуть бути пов’язані з ускладненнями вагітності, наприклад судомний біль у черевній порожнині з підвищенням температури.

Через внутрішньоматкове введення та локальний вплив левоноргестрелу, слід враховувати ймовірність вірилізації у плода. Клінічний досвід вагітностей із системою Мірена є обмеженим через високу контрацептивну ефективність системи. Однак жінці слід повідомити, що на сьогодні не було виявлено жодних вроджених вад у дітей внаслідок використання матерями системи Мірена у випадках, коли вагітність тривала.

Крім того, не можна виключити підвищений ризик вірілізуючих ефектів у плодів жіночої статі через внутрішньоутробний вплив левоноргестрелу. Були поодинокі випадки маскулінізації зовнішніх статевих органів у плодів жіночої статі після місцевого впливу левоноргестрелу під час вагітності з використанням внутрішньоматкових систем, що вивільняють левоноргестрел.

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст розміщений за посиланням:

https://www.ema.europa.eu/documents/psusa/levonorgestrel-all-indications-except-emergency-contraception-cmdh-scientific-conclusions-grounds/00010828/202105_en.pdf

Перелік лікарських засобів, що містять левоноргестрел (levonorgestrel) у формі внутрішньоматкової системи та дозволені до медичного застосування в України (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 22.02.2022). (18.2 Кб) (Завантажено: 18.03.2022 10:28:55)
thumbnail