thumbnail

Обмеження використання ципротерону ацетату (cyproterone acetate) через ризик розвитку менінгіоми

Європейська медична агенція опублікувала звернення до спеціалістів системи охорони здоров’я (DHPC), що містить важливу інформацію для медичних працівників, які призначають лікарські засоби, що містять cyproterone acetate:

Шановний медичний працівник!

[Власник реєстраційного посвідчення/Заявник] за погодженням з Європейським медичним агентством (EMA) та [Національним компетентним органом] повідомляє Вам про наступне:

Короткий зміст

  • Повідомлялося про випадки виникнення менінгіом (одиничних та множинних) у зв’язку із застосуванням cyproterone acetate (CPA), головним чином у дозах 25 мг/день і вище.
  • Ризик розвитку менінгіоми зростає із збільшенням кумулятивних доз.
  • Застосування CPA протипоказано пацієнтам із менінгіомою або менінгіомою в анамнезі.
  • Пацієнти повинні обстежуватись на предмет виникнення менінгіом відповідно до клінічної практики.
  • Якщо пацієнту, який отримує CPA діагностують менінгіому, лікування слід припинити назавжди.
  • Для <показання до застосування у жінок відповідно до національної інструкції для медичного застосування> cyproterone acetate <10 мг>/<50 мг> призначається у разі, якщо не вдалося досягти задовільних результатів із застосуваннм нижчих доз ципротероновмісних лікарських засобів або іншими способами лікування.
  • Для <показання для застосування з метою зниження статевого потягу при статевих відхиленнях у чоловіків відповідно до національної інструкції до медичного застосування> CPA <50 мг>/<100 мг>/<300 мг/3 мл> можна використовувати, коли інші види лікування вважаються недоречними.
  • Застосування CPA для наступних показань залишається незмінним: <показання до неоперабельного раку передміхурової залози та «спалаху» лютеінізуючого рилізинг-гормону (ЛРГ) відповідно до національної інструкції для медичного застосування>

Інформація щодо проблем з безпеки

<< Формулювання показань для застосування можуть відрізнятися. Інформація до застосування, яку необхідно внести на національному рівні:>

Терапевтичні показання до монотерапії CPA у дозі <10 mg> <та> <50 mg> у жінок включають помірно важкі та важкі ознаки андрогенізації, наприклад гірсутизм, андрогенна алопеція, вугрі та себорея.

Терапевтичні показання у чоловіків (<50 мг>, <100 мг> <та> <300 мг/3 мл>) включають лікування антиандрогеном при неоперабельній карциномі передміхурової залози або паліативне антиандрогенне лікування раку передміхурової залози та зменшення статевого потягу при гіперсексуальності та статевих відхиленнях.

Менінгіома – рідкісна пухлина, що утворюється з мозкових оболонок. Клінічні ознаки та симптоми менінгіоми можуть бути неспецифічними і включати зміни зору, втрату слуху або дзвін у вухах, втрату нюху, головні болі, що з часом посилюються, втрату пам’яті, судоми або слабкість в кінцівках.

Взаємозв’язок застосування високих доз (50 мг/добу) CPA з менінгіомою вперше було описано в 2008 р., тому інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять CPA  в концентрації 10 мг і вище оновлено із попередженням щодо ризику виникнення менінгіоми та менінгіоми в анамнезі. Нещодавно результати французького епідеміологічного когортного дослідження показали дозозалежний зв’язок між CPA та утворенням менінгіоми1. Це дослідження базувалося на даних French Health insurance та включало популяцію з 253777 жінок, які застосовували 50-100 мг CPA в таблетках. Порівнювали частоту розвитку менінгіоми, серед жінок які лікувалась  хірургічним шляхом або променевою терапію, з тими,  які зазнали впливу високих доз CPA (сукупна доза ≥3 г), та які мали незначний вплив CPA (сукупна доза <3 г). Продемонстровано сукупний взаємозв’язок доза-реакція.

Cumulative dose of cyproterone acetate Incidence rate (in patient- years) HRadj (95% CI) a
Slightly exposed (<3 g) 4.5/100,000 Ref.
Exposed to ≥3 g 23.8/100,000 6.6 [4.0-11.1]
12 to 36 g 26/100,000 6.4 [3.6-11.5]
36 to 60g 54.4/100,000 11.3 [5.8-22.2]
more than 60 g 129.1/100,000 21.7 [10.8-43.5]

a Коригується на основі віку як залежної від часу змінної та при включенні естрогену

Наприклад, кумулятивна доза 12 г може відповідати одному року лікування в дозуванні 50 мг/день протягом 20 днів кожного місяця.

З огляду на ці дані, лікування CPA <10 мг>, <50 мг>,  <100 мг> <або> <300 мг/3 мл> слід обмежувати ситуаціями, коли альтернативні методи лікування чи втручання недоступні або вважаються невідповідними за всіма показами, окрім раку простати. Також слід застосовувати найнижчу ефективну дозу.

CPA (1 і 2 мг) у поєднанні з етинілестрадіолом (ЕЕ)/естрадіолом валератом (ЕВ) призначений для: << Формулювання зазначеного показання різниться в різних країнах ЄС. Інформація про вказівки, що мають бути змінені на національному рівні>. Жодного нового занепокоєння щодо ризику розвитку менінгіоми, який пов’язаний із застосуванням препаратів із низькими дозами CPA/EE та CPA/EV виявити не вдалося. Однак, оскільки ризик розвитку менінгіоми зростає із збільшенням кумулятивних доз CPA, комбіновані препарати з низькими дозами зараз протипоказані пацієнтам із менінгіомою або менінгіомою в анамнезі.

Повний текст даного звернення до спеціалістів системи охорони здоров’я щодо безпеки застосування:

https://www.ema.europa.eu/en/documents/dhpc/restrictionsusecyproteroneacetatedueriskmeningioma_en.pdf

thumbnail