thumbnail

Вакцина Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca: Ризик тромбозу в поєднанні з тромбоцитопенією

02.06.2021 року на офіційному сайті Європейської медичної агенції (ЕМА) було опубліковано звернення до спеціалістів системи охорони здоров’я (DHPC), що містить важливу інформацію для медичних працівників, які призначають, відпускають або застосовують вакцину Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca.

Резюме

  • Вакцина Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca протипоказана особам, які перенесли тромбоз із синдромом тромбоцитопенії після попередньої вакцинації цією вакциною.
  • Тромбоз з синдромом тромбоцитопенії вимагає спеціалізованого клінічного супроводу. Медичним працівникам слід враховувати відповідні методичних рекомендацій та/або проконсультуватися зі відповідними спеціалістами (наприклад, гематологами) для діагностики та лікування цього стану.
  • Осіб з діагнозом «Тромбоцитопенія», що було встановлено протягом 3 тижнів після вакцинації Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca слід активно обстежувати на наявність ознак тромбозу. Аналогічно, осіб, у яких зафіксовано тромбоз протягом 3 тижнів після вакцинації, слід обстежити на наявність тромбоцитопенії.

Заявникам, необхідно внести відповідні зміни до інструкції для медичного застосування.

Інформація щодо проблем з безпеки

Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca призначена для активної імунізації особам віком від 18 років.

Дуже рідко після вакцинації Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca спостерігалися випадки виникнення тромбозу в комбінації з тромбоцитопенією, що супроводжувались кровотечами. Сюди входять серйозні випадки, що проявлялись як венозний тромбоз, у тому числі з незвичною локалізацією (наприклад, тромбоз мозкових венозних синусів, тромбоз артерій в комбінації з тромбоцитопенією). Деякі випадки мали летальний наслідок. Більшість із цих випадків фіксувались у перші три тижні після вакцинації переважно у жінок до 60 років.

Медичні працівники повинні звертати увагу на появу ознак та симптомів тромбоемболії та/або тромбоцитопенії. Вакцинованим особам слід рекомендувати негайно звернутися за медичною допомогою, якщо після вакцинації у них з’являються такі симптоми, як задишка, біль у грудях, набряк ніг, біль у ногах, постійний біль у животі. Крім того, при наявності неврологічних симптомів, включаючи сильні або постійні головні болі, затуманення зору, сплутаність свідомості, судоми після вакцинації або петехії за межами місця вакцинації, що виникли через кілька днів, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою.

Особи, у яких зафіксовано тромбоцитопенію протягом 3 тижнів після вакцинації, необхідно обстежувати на наявність ознак тромбозу. Аналогічно, осіб, у яких зафіксовано тромбоз протягом 3 тижнів після вакцинації, слід обстежувати на наявність тромбоцитопенії.

З повним текстом звернення до спеціалістів системи охорони здоров’я щодо безпеки застосування Вакцина Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca можна ознайомитись за відповідним посиланням:

https://www.ema.europa.eu/en/documents/dhpc/direct-healthcare-professional-communication-dhpc-vaxzevria/covid-19-vaccine-astrazeneca-risk-thrombosis-combination-thrombocytopenia-updated-information_en.pdf

thumbnail