Сигнал Uppsala Monitoring Centre на VigiLyze: лікарські засоби, що містять methotrexate

(сигнал в області розслідування)

Methotrexate – препарат, розроблений як структурний аналог фолієвої кислоти. Він блокує синтез пуринів інгібуючи численні регуляторні ферменти. Має інтенсивну протизапальну дію і гальмує ділення клітин. Скринінг глобальної бази даних ВООЗ VigiBase визначило асоціацію терміну «м’язовий спазм» з methotrexate. Був проведений якісний аналіз 47 повідомлень із оцінкою повноти понад 0,7. Схожість характеристик щодо часу виникнення, біологічна правдоподібність, покращення клінічних проявів після відміни препарату – всі ці фактори підтверджують цей сигнал. М’язові спазми можуть бути пов’язані з methotrexate, особливо у пацієнтів, які застосувують хронічно низькі дози. Лікарі та пацієнти повинні усвідомлювати, що при застосуванні methotrexate можуть виникнути м’язові спазми. Ця побічна реакція може погіршити якість життя пацієнтів, особливо тих, хто тривалий час застосовує methotrexate при хронічних захворюваннях.

Methotrexate був затверджений у США в грудні 1953 році. Він застосовується різними шляхами введення. Methotrexate діє за рахунок пригнічення ферментів, що відповідають за синтез нуклеотидів. Використовується для лікування деяких новоутворень, таких як гострий лейкоз, лімфоми, остеосаркома, рак молочної залози та при аутоімунних захворюваннях, таких як ревматоїдний артрит і псоріаз. Більше того, його використовують для лікування гестаційної хоріокарциноми, хоріоаденоми, міхурового заносу і поширених мікозів.

Спазми це мимовільні скорочення м’язів. Якщо вони тривалі й болючі, їх часто називають судомами. М’язові спазми є стійкими, болючими скороченнями м’язів і поширені у пацієнтів із медичним станом або без нього. М’язові спазми є поширеним станом серед населення і може призвести до інвалідності. Цей опис відрізняє м’язові спазми від інших болючих м’язових розладів, які або не включають скорочення м’язів (наприклад, міозит і міалгія) або які включають мимовільне скорочення м’язів, але не викликають болю (наприклад, міотонія та тетанія). Міалгія та артралгія зазначені в інструкції для медичного застосування methotrexate як рідкісні побічні реакції. Інші препарати наприклад, діуретики можуть спричинити м’язеві спазми внаслідок дегідратації або електролітного дисбалансу, особливо гіпокаліємії, гіпокальцемії або гіпомагнезіємії. М’язові спазми можуть супроводжувати міопатію, яка пов’язана із застосуванням багатьох лікарських засобів, включаючи антималярійні препарати та статіни. Інші препарати можуть викликати м’язові спазми, включаючи бета-агоністи, інгібітори ацетилхолінестерази (часто використовуються для лікування міастенії), циметідин, стероїди, морфін, пеніциламін, кардіотропні засоби, антиретровірусні засоби та психотропні препарати.

Аналіз випадків

Станом на травень 2020 року було зареєстровано 397 повідомлень щодо терміну «м’язові спазми» пов’язані із methotrexate. Однак через велику кількість випадків для цього аналізу було встановлено оцінку повноти понад 0,7, щоб виявити закономірності причинно-наслідкового зв’язку, що посилюють сигнал. У цій серії було оцінено 47 випадків.

Повідомлення надходили з 18 країн. За гендерною ознакою – 30 випадків серед жінок та 17 у чоловіків. Вік був зазначений для 45 пацієнтів – від 13 до 87 років (медіана 57). Шестнадцять випадків вважалися серйозними в основному за критерієм «інша важлива медична оцінка» (10 випадків). Останнє повідомлення надійшло у березні 2020 року.

Терапевтичні показання для methotrexate були – ревматоїдний артрит, псоріаз, псоріатичний артрит, неопластичні показання, поліміозит, менінгіт та хвороба Крона. У тринадцяти повідомленнях терапевтичні показання не були зазначені. Час до початку побічної реакції було дуже різним у всій групі – від одного дня до шести років. Однак про щотижневе введення дози повідомлялося у 26 випадках.

В 28 повідомленнях methotrexate був єдиним підозрюваним препаратом, а в 18 methotrexate єдиним лікарським засобом про який повідомлялося. Зменшення проявів побічної реакції після відміни препарату спостерігалось у 21 випадку. Повторне призначення після відміни препарату було зареєстровано у 8 з 47 випадків.

Висновки

Наразі м’язові спазми або м’язові судоми не зазначені в інструкції для медичного застосування, і ця побічна реакція може вплинути на якість життя пацієнтів, які застосовують methotrexate. Пацієнти, а також медичні працівники, повинні знати про ці побічні реакції, щоб уникнути реакції, яка може вплинути на якість життя пацієнтів. З цієї причини доцільно провести глибокий клінічний аналіз у пацієнта з цими скаргами, особливо у тих хто застосовує низькі дози.

Більш детальна інформація щодо випадків м’язових спазмів у VigiBase та літературі зазначена в оригінальному документі «Methotrexate and muscle spasms» (170.1 Кб) (Завантажено: 10.07.2020 13:08:31).

Перелік лікарських засобів, що містять methotrexate і дозволені для медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 07.07.2020) (13.9 Кб) (Завантажено: 10.07.2020 13:09:10)