20 травня світ відзначає Міжнародний день клінічних досліджень. Центр вітає усіх причетних до проведення клінічних випробувань лікарських засобів в Україні!
Попри війну Україна не зупиняє проведення клінічних випробувань лікарських засобів, Навпаки – ми демонструємо витривалість, професіоналізм та відданість науці!
Ключові досягнення останніх років:
- Україна залишається привабливою для інновацій
У 2024 році подано 78 заяв на проведення клінічних випробувань лікарських засобів. Це в три рази більше, ніж у 2022, коли почалась повномасштабна війна. За чотири місяці поточного року до Центру вже надійшло 20 заяв про проведення клінічних випробувань.
- Демонструємо стабільність та активність
324 клінічних випробувань активні в Україні просто зараз. З них майже 250 вже проводяться.
- Понад 85% усіх досліджень – міжнародні
Ми співпрацюємо зі спонсорами США, Німеччини, Бельгії, Швейцарії та інших країн – і це говорить про довіру світу до нашої медицини. Більш детальне розподілення клінічних випробувань за профілем країни-спонсора див. на інфографіці (дані на 01.05.24 р).
З початку повномасштабної війни і станом на 01.01.2025 майже 1400 стейкхолдерів пройшли навчальні семінари з питань дотримання Належної клінічної практики GCP та нормативно- правового регулювання клінічних випробувань в Україні. Дані навчальні семінари Центр проводить на постійній основі!
У 2022 році через війну достроково завершено 108 досліджень, тоді як у 2024 — лише 12. Це ознака стабілізації та повернення клінічної активності.
- Прорив у передовій терапії
Вперше за останні роки в Україну почали надходити заяви про проведення клінічних випробувань лікарських засобів передової терапії. Це препарати, які можуть допомогти у лікуванні важких хвороб, наприклад, раку чи рідкісних аутоімунних порушень. Така можливість з’явилася у зв’язку з внесенням змін до чинного наказу МОЗ України від 23.09.2009 №690. Так, у 2024 рік до Центру надійшло 4 заяви про проведення клінічних випробувань лікарських засобів передової терапії (І фаза), спрямованих на лікування патологічних станів ревматологічного та онкологічного профілю (системний склероз, вовчаковий нефрит, рецидивуюча або рефрактерна R/R світлоклітинна нирково-клітинна карцинома ccRCC, ідіопатичні запальні міопатії).
Що це означає для України?
- Безкоштовне лікування новітніми препаратами;
- Отримання досвіду застосування інноваційних технологій лікування пацієнтів;
- Нові можливості для українських лікарів з навчання та удосконалення досвіду;
- Віра у майбутнє науки та медицини.
Для нас це більше, ніж цифри. Це – довіра, професіоналізм, рух уперед.
Продовжуємо працювати заради здорового майбутнього навіть у найтемніші часи. Дякуємо кожному, хто причетний до цієї важливої справи!
Нагадуємо, Департамент експертизи матеріалів доклінічних та клінічних випробувань ДЕЦ кожне півріччя висвітлює динаміку процесів у сфері клінічних випробувань у своїх Інформаційних довідках (укр. та англ.) https://www.dec.gov.ua/materials/aktualna-informacziya/?role=applicant

Нижче інфографіка Підкомітету клінічних досліджень ЕBA – дякуємо нашим партнерам за тісну співпрацю у розвитку клінічних випробувань лікарських засобів в Україні:

