Управління по контролю якості харчових продуктів та лікарських засобів США попереджає, що використання знеболюючих та жарознижуючих лікарських засобів у другій половині вагітності може призвести до ускладнень

Управління по контролю якості харчових продуктів та лікарських засобів США FDA оголосило, що вимагає внесення змін до інструкцій до медичного застосування нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗЗ). Ці зміни включають попередження для жінок, які застосовують НПЗЗ починаючи з 20 тижнів вагітності та більше, що ці препарати  можуть викликати рідкісні, але серйозні проблеми з нирками у майбутньої дитини, які можуть призвести до низького рівня навколоплідних вод та потенційним ускладненням, пов’язаних з вагітністю.

До НПЗЗ відносяться такі лікарські засоби, як ібупрофен, напроксен, диклофенак та целекоксиб. Люди десятиліттями приймали ці препарати в якості знеболюючих та жарознижуючих при багатьох захворювань. Існують рецептурні та безрецептурні НПЗЗ. Препарати діють, блокуючи вироблення певних хімічних речовин в організмі, які викликають запалення. Аспірин також є НПЗЗ, однак ці рекомендації не стосуються застосування аспірину у низьких дозах (81 мг). Низькі дози аспірину можуть бути важливим для лікування деяких жінок під час вагітності і їх слід застосовувати під керівництвом медичного працівника.

Рекомендації виникли в результаті огляду FDA медичної літератури та випадків, про які повідомлялось FDА щодо низького рівня навколоплідних вод або проблем з нирками у ненароджених дітей, пов’язаних із застосуванням НПЗЗ під час вагітності.

Приблизно через 20 тижнів вагітності нирки майбутньої дитини починають виробляти більшу частину навколоплідних вод, тому проблеми з нирками плода можуть спричинити низький рівень цієї рідини. Низький рівень навколоплідних вод (олігогідрамніон) може бути виявлений після застосування препаратів протягом кількох днів або тижнів, але він може бути виявлений через тільки 2 дні після початку регулярного застосування НПЗЗ. Зазвичай такий стан зникає після припинення застосування НПЗЗ вагітною жінкою.

Що стосується рецептурних НПЗЗ, то FDA вимагає внесення змін до інструкції для медичного застосування, щоб описати ризик проблем з нирками у ненароджених дітей, що спричиняють низький рівень навколоплідних вод та рекомендувати обмежувати використання НПЗЗ приблизно від 20 до 30 тижнів вагітності через цей ризик. Попередження, щодо уникнення застосування НПЗЗ приблизно після 30 тижнів вагітності, вже включені до інструкції, оскільки це може призвести до серцевих проблем у майбутньої дитини. Якщо медичний працівник вважає, що застосування НПЗЗ необхідно в період 20-30 тижнів вагітності, застосування слід обмежити мінімальною ефективною дозою та якомога коротшою тривалістю. Виробники безрецептурних НПЗЗ, призначених для дорослих, також вноситимуть аналогічні оновлення до інструкцій.

Хоча деякі медичні працівники, які лікують вагітних жінок, загалом знають про ризик низького рівня навколоплідних вод, FDA надає цю інформацію для інформування ширшого кола інших медичних працівників та вагітних жінок.

Посилання

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-warns-using-type-pain-and-fever-medication-second-half-pregnancy-could-lead-complications