thumbnail

Аналіз повідомлень від заявників про випадки побічних реакцій, що пов’язані із застосуванням лікарських засобів при лікуванні COVID19, та надійшли до Центру протягом вересня 2020 року

Протягом вересня 2020 року до Центру, надійшла інформація про 18 випадків побічних реакцій під час застосуванні лікарських засобів (далі – ЛЗ)  при лікуванні COVID19 від заявників ЛЗ, які вони представляють на ринку України. Інформація стосувалась побічних реакцій (далі – ПР), що виникли поза межами України.

Відповідно до Порядку здійснення фармаконагляду, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27 грудня 2006 року № 898, (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 26 вересня 2016 року № 996), про випадки ПР, що сталися поза межами України, заявники повідомляють тільки якщо це випадки серйозних непередбачених ПР на ЛЗ, що призвели до смерті або становили загрозу для життя пацієнта та про всі підозрювані випадки передавання інфекції ЛЗ. Таким чином, до Центру від заявників надавалася інформація лише про такі випадки. Про усі інші випадки ПР після застосування ЛЗ при лікуванні COVID19, інформація буде надаватися у складі чергового регулярного звіту з безпеки ЛЗ. ПР було зафіксовано у 10 країнах світу.

 

Кількість повідомлень про ПР з країн світу

Таблиця 1.

№ з/п Країни світу Кількість повідомлень
1. Франція 1
2. Іспанія 3
3. Росія 1
4. КНР 1
5. Індія 1
6. Філіппіни 2
7. США 4
8. Румунія 1
9. Швейцарія 3
10. Японія 1

 

Загальна кількість повідомлень продовжує зменшуватися. З’явились нові країни – повідомники про випадки ПР при застосуванні ЛЗ, що застосовуються у лікуванні COVID19, це – Росія, КНР, Індія. Лідером серед країн-повідомників залишається США. Відсутні повідомлення з Італії, Бельгії та інших країн.

До звіту увійшли дані про таких пацієнтів: 11 жінок із середнім віком 55 років, 6 чоловіків із середнім віком 38 років, невідома стать – 1 випадок. Віковий діапазон пацієнтів у звітах становив  50 – 81 рік у жінок та 38 – 74 років у чоловіків. Також повідомлялось про випадок ПР у новонародженої дівчинки, що закінчився смертю дитини, після застосування ЛЗ його матір’ю під час вагітності.

Наслідком побічної реакції зазначено смерть пацієнта у 12 випадках з 18, що становить 66,6%.

Найбільша кількість повідомлень про ПР від заявників надійшла стосовно ЛЗ Тоцилізумаб, а саме 8 випадків. З них зі смертельними наслідками – 8, що становить 100%. У 2 випадках – прояви ПР відмічались після застосування комбінованої терапії Тоцилізумаб + Гідроксихлорохін та Тоцилізумаб + Гідроксихлорохін +Лопінавір/ритонавір. Клінічними проявами ПР, що виникали при застосуванні цього ЛЗ, були порушення з боку:

 

№з/п Порушення з боку систем Клінічні прояви ПР
1. Серцево-судинна Асистолія, гіпотонія
2. Інфекції та інвазії Бактеріальна пневмонія, стенотрофомоноцитальна пневмонія
3. Дихальна Респіраторний ацидоз, прогресування інфільтратів на рентгені грудної клітини
4. Сечовидільна Анурія
5. Неврологічна Синдром оборотної енцефалопатії
6. Метаболічні порушення Гіперліпідемія, гіперкаліемія
7. Система кровотворення Тромбоцитопенія, підвищення протромбінового часу
8. Загальні порушення Поліорганна недостатність
9. Шлунково-кишкові порушення Перфорація шлунково-кишкового тракту, фекальний перитоніт

 

Протягом вересня 2020 до  Центру надійшло 5 повідомлень про випадки ПР при застосуванні ЛЗ Лопінавір/ритонавір. З них лише 1 випадок закінчився смертю пацієнта. За гендерними показниками повідомлялось про 2 випадки у жінок та 3 випадки – у чоловіків. Клінічними проявами ПР, що виникали при застосуванні цього ЛЗ, були порушення з боку:

 

№з/п Порушення з боку систем Клінічні прояви ПР
1. Інфекцій та інвазії Бактеріальна пневмонія, сепсис, септичний шок
2. Серцево-судинні порушення Атріовентрикулярна блокада, подовження інтервалу QT, брадикардія, хронічна серцева недостатність
3. Метаболічні порушення Гіпонатріемія, гіпернатріемія, гіпокаліемія, гіперкаліемія
4. Сечовидільна система Гостра ниркова недостатність, міжнародне нормалізоване співвідношення збільшене
5. Дихальна система Задишка, кашель, набряк легень
6. Загальні порушення Втома, поліорганна недостатність

 

У одному з повідомлень ПР виникла після застосування комбінованої терапії Лопінавір/ритонавір + Гідроксихлорохін. Випадок закінчився смертю пацієнта.

При застосуванні ЛЗ Гідроксихлорохін повідомлялось про 5 випадків ПР, з них 2 – з летальними наслідками. В одному з летальних випадків застосовувалась комбінація Гідроксихлорохін + Азитроміцин. Клінічними проявами ПР, що виникали при застосуванні цього ЛЗ, були порушення з боку:

 

№з/п Порушення з боку систем Клінічні прояви ПР
1. Порушення системи кровотворення Гіперкоагуляція, гіперфібриногенемія, гепатоцелюлярні включення фібриногену ІІ типу
2. Серцево-судинні порушення Тахіпное, тахікардія, фібриляція шлуночків (аритмія), подовження інтервалу QT, атріовентрикулярна блокада
3. Опорно-рухова система Посилення міастенії
4. Дихальна система Задишка, емболія легень

Особливої уваги заслуговує повідомлення з КНР про випадок ПР у новонародженої дівчинки. Повідомлялось про вплив ЛЗ Гідроксихлорохін на перебіг вагітності у жінки та на стан новонародженої дитини.  У жінки відмічалась легенева гіпертензія, сепсис. У дитини відмічалась затримка внутрішньоутробного розвитку, вовчак новонароджених, вроджена повна блокада серця, тромбоцитопенія, дихальний дистресс-синдром, недоношеність, анемія. Випадок закінчився смертю дитини.

Центр і надалі буде проводити аналіз отриманої інформації від заявників з приводу застосування ЛЗ при лікуванні COVID19 та оприлюднюватиме ці дані на офіційному сайті Центру.

thumbnail