thumbnail

Сигнал Uppsala Monitoring Centre на VigiLyze: лікарські засоби, що містять gemcitabine та дисеміноване внутрішньосудинне згортання/тромботична мікроангіопатія.

(сигнал в області розслідування)

Гемцитабін – аналог нуклеозиду, є антиметаболітом для лікування різних онкологічних захворювань, у тому числі недрібноклітинного раку легенів, раку підшлункової залози, раку сечового міхура, раку молочної залози, раку яєчниківі гепатобіліарного раку. Кілька випадків виникнення дисемінованого внутрішньосудинного згортання (ДВЗ) включаючи прояв тромботичної мікроангіопатії (ТМА) у пацієнтів, які застосовували  гемцитабін, що  надійшло до Системи епіднадзору за побічними реакціями на лікарські засоби у Кореї (СЕПРЛЗ). Кілька опублікованих досліджень також підтверджують гіпотезу наявності причинно-наслідкового зв’язку між застосуванням гемцитабіну та ДВЗ / TMA. Хоча ДВЗ / TMA відносяться до рідкісних побічних реакцій на гемцитабін, медичні працівники повинні знати про ці потенційно небезпечні ускладнення.

Дисеміноване внутрішньосудинне згортання (ДВЗ) – геморагічний синдром, що виникає внаслідок некерованої активації факторів згортання та фібринолітичних ферментів в дрібних судинах. Після осідання фібрину руйнуються тромбоцити та фактори згортання, фібрин і продукти його розпаду інгібують полімеризацію фібрину, що призводить до некрозу тканин і кровотечі.

Тромботична мікроангіопатія (ТМА) – це мікросудинний оклюзійний розлад характеризується клінічним проявом тромбоцитопенії, мікроангіопатичної гемолітичної анемії та ураження органів.

 

Звіти (з СЕПРЛЗ)

 

З 1989 року по червень 2017 року Корейський інститут безпеки лікарських засобів та управління ризиками отримав 41повідомлення про ДВЗ / TMA (7 внутрішніх випадків, 34 іноземні випадки), пов’язані із застосуванням гемцитабіну. Переглянувши звіти, 5 дублікатів звітів (4 внутрішні дублікати, 1 іноземний дублікат) були виключені, а решта –36 звітів пройшли оцінку сигналу. З них: три звіта були з Республіки Корея, тоді як 33 звіта були з 4 інших країн, у тому числі Франція (1 звіт), Італія (1), Японія (30) та Іспанія (1). Гемцитабін був єдиним підозрюваним препаратом у 6 випадках. Найчастіше препарати, що застосовувалися з гемцитабіном були паклітаксел (29 випадків), який також може спричинити ДВЗ, а також омепразол, включаючи езомепразол (11 випадків) та оксикодон (6). Більшість подій, про які повідомлялося, були септичним шоком (8 випадків), кількість нейтрофілів зменшилася (7), пневмонія (7) та сепсис (7).

 

Література та маркування (Інші джерела інформації)

 

На момент оцінки у травні 2018 року гемолітична анемія, тромбоцитопенія та петехії, були вказані як побічні явища, але клінічні прояви ДВЗ і TMA були відсутні в інформації про лікарськи засоби  для гемцитабіну в Республіці Корея. Крім того, інформація щодо ДВЗ та TMA не була наявна в інформації  для лікарських засобів. що містять гемцитабін у Великобританії, США, Японії. У грудні 2018 року Міністерство продовольчої та лікарської безпеки (MFDS) оголосила, що інформація про лікарські засоби, що містять гемцитабін повинна бути переглянута, та внести зміни в розділ «Побічні реакції» додавши ДВЗ та TMA як несприпобічні реакції. У 2019 році США та Великобританія включили ТМА до розділу «Побічної реакції». Було кілька опублікованих досліджень щодо асоційованого з гемцитабіном ТМА. Систематичний огляд виявив 85 випадків ТМА асоційованої з застосуванням гемацитабіну з 2001 по 2005 рік.

 

Дискусія та висновки.

 

Більшість звітів містять інформацію про супутні лікарські засоби, що застосовувалися з гемцитабіном, такі як інші хіміотерапевтичні засоби та / або лікарськи засоби, що можливо, сприяли виникненню ДВЗ / TMA. Більше того, пацієнти, які отримували гемцитабін, мають тромботичну тенденцію внаслідок основного ракового новоутворення. Однак в деяких випадках клінічне покращення спостерігається після припинення застосування гемцитабіну та лікарі вважають причинно-наслідковий зв’язк між гемцитабіном та ДВЗ / TMA можливим. Хоча ДВЗ / TMA, спричинена гемцитабіном виникає рідко, медичні працівники повинні пам’ятайте про ці небезпечні для життя ускладнення.

 

Більш детальна інформація щодо дисемінованого внутрішньосудинного згортання/тромботичної мікроангіопатії призастосуванні гемцитабіну у VigiBase та літературі зазначена в оригінальному документі: «Gemcitabine та дисеміноване внутрішньосудинне згортання/тромботична мікроангіопатія (258.8 Кб) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:49)».

 

Перелік лікарських засобів, що містять gemcitabine і дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 14.07.2020). (14.7 Кб) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:49)
thumbnail