thumbnail

Форум «ФАРМЕКСПЕРТ 2023. Орган державного державного контролю у фармацевтичній галузі – початок великого шляху»

30 листопада 2023 року у Києві відбувся форум, присвячений створенню органу державного контролю – Української Медичної Агенції (УМА).

Організатор заходу: компанія «Proxima Research International». Співорганізатор: ДП «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України».

Головний інформаційний партнер: «Щотижневик Аптека».

Мета форуму – формування спільного бачення ключових етапів та строків реформування вітчизняного фармацевтичного ринку в контексті створення органу державного контролю у фармацевтичній галузі – Української медичної агенції (УМА).

Протягом форуму учасники обговорили практичні питання створення та функціонування УМА; виклики перехідного періоду; ознайомилися з кращими європейськими практиками регулювання; заслухали думки гравців ринку; готовність до змін та очікування виробників; питання кадрового забезпечення.

До роботи Форуму долучилися: представники Міністерства охорони здоров’я України, Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державного експертного центру МОЗ України, фармацевтичних компаній, дистриб’юторів та аптечного сегменту, зарубіжних та українських бізнес-асоціацій, фахівці фармацевтичної галузі, ринку клінічних випробувань, освітяни та представники наукової і медичної спільноти. Загалом у заході взяли участь близько 250 учасників (156 – у форматі офлайн, 87 – онлайн).

Серед спікерів Форуму: Марина Слободніченко, заступник Міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції; Кшиштоф Ланда, радник Міністра охорони здоров’я України, екс-заступник Міністра охорони здоров’я Польщі, експерт у галузі охорони здоров’я; Роман Ісаєнко, голова Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками; Михайло Бабенко, директор Державного експертного центру МОЗ України; Ірина Магдик, виконавчий директор Підкомітету з клінічних досліджень Європейської Бізнес Асоціації; Петро Багрій, президент Асоціації «Виробники ліків України»; Іван Вишнивецький, голова ГО «Українська асоціація клінічних досліджень»; Костянтин Косяченко, радник директора Державного експертного центру МОЗ України, завідувач кафедри організації та економіки фармації Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця; Сергій Убогов, начальник Управління медичних кадрів, освіти і науки МОЗ України; Алла Котвіцька, ректор Національного фармацевтичного університету (НФаУ); В’ячеслав Камінський, ректор Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика; інші шановні гості.

Захід відкрив радник Міністра охорони здоров’я України, екс-заступник Міністра охорони здоров’я Польщі, експерт у галузі охорони здоров’я Кшиштоф Ланда (Krzysztof Łanda).  У вітальному слові він відзначив, що Україна, яка ступає на шлях потужних змін у фармацевтичній галузі, не одна – світ відкритий, щоб допомагати, і Україна має врахувати найкращі європейські практики та залучити всю необхідну технічну та консультативну допомогу.

На шляху до ЄС наша країна отримає цілковиту підтримку Європейського агентства з лікарських засобів (European Medicines Agency — EMA) та європейської мережі. Про це йшлося у відеозверненні Емер Кук, виконавчого директора Європейського агентства з лікарських засобів (European Medicines Agency – ЕМА) та Голови ICMRA, до учасників.

Під час Форуму європейськими підходами до регулювання лікарських засобів поділилися керівники національних регуляторних агенцій Швеції, Хорватії, Польщі, Франції, Ірландії, а а також представники проєкту USAID/SafeMed та асоціації Medicines for Europe: Бьорн Ерікссон (Björn Eriksson), Голова Агенції з медичної продукції Швеції, Райка Трубан Жуль (Rajka Truban Žulj), заступник директора з операційної діяльності Хорватської агенції з лікарських засобів та медичних виробів, Гжегож Цессак (Grzegorz Cessak), президент Управління реєстрації лікарських засобів, виробів медичного призначення та біоцидних препаратів Польщі, Вінсент Газін (Vincent Gazin), заступник директора з питань Європи та інновацій Французького національного агентства з питань безпеки лікарських засобів та продуктів охорони здоров’я та Лоррейн Нолан (Lorraine Nolan), виконавчий директор регуляторного органу з питань охорони здоров’я Ірландії, Ребекка Енн Колуер (Rebecca Ann Kohler), директорка проєкту USAID/SAFEMed, Адріан ван ден Ховен (Adrian van den Hoven), генеральний директор Асоціації «Ліки для Європи» (Medicines for Europe).

 

Заступник Міністра охорони здоров’я України з питань євроінтеграції Марина Слободніченко презентувала присутнім дорожню карту створення Української медичної Агенції: її місії, візію, структуру, цінності та функції, джерела фінансування, очікування щодо строків початку роботи.

Агенція медичної продукції (УМА) – це незалежна, прозора, сильна, фінансово спроможна та євроінтегрована структура європейського та світового рівня, основне завдання якої – об’єднання регуляторних функцій з метою забезпечення пацієнтів якісними, безпечними, ефективними, доступними ліками, медичними виробами та косметичною продукцією.

Новостворений орган об’єднає функції з державної реєстрації лікарських засобів; технічного регулювання медичних виробів та косметичної продукції; експертизи у сфері реєстрації ліків та матеріалів клінічних випробувань; фармаконагляд; усі повноваження Держлікслужби, включаючи контроль, нагляд, ліцензування.

Орієнтовний строк початку роботи нового органу – 1 січня 2025 року після внесення відповідних змін до Закону «Про лікарські засоби». Після перехідного періоду з 1 січня 2026 року новий орган державного контролю зможе розпочати повноцінну роботу.

Голова Держлікслужби Роман Ісаєнко ознайомив учасників Форуму з основними результатами, напрямами та обсягами роботи очолюваного ним органу та потенціалом Держлікслужби в системі єдиного регуляторного органу.

Під час свого виступу директор Державного експертного центру МОЗ України Михайло Бабенко детально розповів про функції, які перейдуть до УМА, завдання, які потребують виконання на перехідному періоді, основні напрацювання, фаховий та експертний рівень ДЕЦ, які варто зберегти, презентував міжнародний досвід та євроінтеграційні напрацювання.

Після виступів представників державного сектору своїми думками щодо створення та функціонування нового регуляторного органу поділилися представники фармацевтичного ринку. Так, зокрема відбулися три панельних дискусії за участю представників галузі клінічних випробувань, виробників ЛЗ, дистриб’юторів  та аптечних мереж, які висловили готовність до змін та очікування від створення ОДК.

  1. «Клінічні випробування: готовність до змін та очікування від створення ОДК». За модераторства Івана Вишнивецького, голова ГО «Українська асоціація клінічних досліджень» Ірина Магдик, виконавчий директор Підкомітету з клінічних досліджень Європейської Бізнес Асоціації, Ірина Андрєєва, операційний менеджер клінічних досліджень компанії Pfizer та Віталій Сольський, директор проектного менеджменту «Фортреа Девелопмент Україна», кандидат медичних наук зупинилися на перспективах клінічних досліджень нових лікарських засобів та викликах, з якими можуть зіткнутися спонсори клінічних досліджень у нових умовах.

 

  1. «Виробники: готовність до змін та очікування від створення органу державного контролю». Євроінтеграційні напрямки впливу на структуру споживання лікарських засобів представив Сергій Іщенко, СPO Proxima Research International. Михайло Ренський, заступник генерального директора з питань розвитку, співпраці з міжнародними організаціями та розробки нових препаратів Групи компаній «Лекхім», представник ГО «Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України» та Євгенія Піддубна, голова Комітету з охорони здоров’я Спілки українських підприємців (СУП), директорка з корпоративних комунікацій АТ «Фармак», окреслили готовність вітчизняних виробників лікарських засобів до нових законодавчих вимог, погляд щодо етапності та строків їх впровадження і представили очікування від нового органу державного контролю. Власну оптимальну концепцію нового органу державного контролю, в рамках якої має бути чітко сформульована місія, бачення, цінності, задачі та функції органу, представив директор ТОВ «Артеріум ЛТД» Сергій Сур. Володимир Ігнатов, виконавчий директор Асоціації міжнародних фармацевтичних виробників («AIPM Ukraine») детально зупинився на відкритих питаннях у контексті створення органу державного контролю, а також окреслив основні виклики, побоювання та очікування зарубіжних виробників, пов’язані зі створенням нового органу.

 

  1. «Дистриб’ютори та аптечні мережі: як створення органу державного контролю вплине на аптечний ритейл» – фахова дискусія за модераторства продакт-менеджера «Щотижневика АПТЕКА» Євгенії Лук’янчук. Тетяна Котляр, голова ГС «Всеукраїнська фармацевтична спілка «ФАРМУКРАЇНА», голова Громадської ради при Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками окреслила виклики та можливості для вітчизняних дистриб’юторів в умовах зміни правил гри. Перестороги та готовність національного аптечного ритейлу до виконання європейських вимог представив директор ГС «Аптечна професійна асоціація України», доктор фармацевтичних наук, професор, заслужений працівник охорони здоров’я України Володимир Руденко. Олег Клімов, голова правління ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата», член Ради Міжнародної федерації фармацевтів (FIP) презентував власне бачення оптимальної моделі аптечної справи майбутньої післявоєнної України. Про вплив створення органу державного контролю на ринок медичних виробів, косметичної продукції та дезінфекційних засобів розказав президент Асоціації «Оператори ринку медичних виробів»® AMOMD®, директор ТОВ «Калина медична виробнича компанія» Павло Харчик.

 

Окрема панель обговорення стосувалася питань кадрового забезпечення УМА. Вона відбулася під модераторством радника директора Державного експертного Центру МОЗ України, завідувача кафедрою організації та економіки фармації НМУ ім. О.О. Богомольця, доктора фармацевтичних наук, професора Костянтина Косяченка та за участю начальника Управління медичних кадрів, освіти і науки МОЗ України, доктора фармацевтичних наук, професора Сергія Убогова, ректора Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, доктора медичних наук, професора, академіка НАМН України, Заслуженого лікаря України В’ячеслава Камінського та в.о ректора Національного фармацевтичного університетудоктора фармацевтичних наук, професора, Заслуженого діяча науки і техніки України Алли Котвіцької. Учасники підняли широке коло питань, пов’язаних із підходами до підготовки медичних та фармацевтичних фахівців.

Важливим є  меседж, який неодноразово лунав під час виступів різних стейкхолдерів – попри непрості умови війни фармацевтична галузь України демонструє розвиток, готовність до змін і прагнення до удосконалення відповідно до європейських тенденцій та вимог. Буде зроблено все можливе, щоб на період створення Агенції пацієнти та всі учасники ринку не відчули збоїв роботи системи та погіршення доступу до лікарських засобів.

Форум «ФАРМЕКСПЕРТ 2023» став першим ефективним майданчиком для публічного і відкритого діалогу учасників ринку з представниками влади у рамках великого шляху до побудови нового органу державного контролю у фармацевтичній галузі.

Детальніше у матеріалі головного інформаційного партнера Форуму – Щотижневика Аптека https://www.apteka.ua/article/681578?fbclid=IwAR2DjOHhSO9fI_Az3a4b6QqAxW9LBxFfiQvbWLT9ux97Oiqq9fLwFvP3pQo

Фото із заходу можна переглянути за посиланням

Сторінка Форуму українською та англійською мовами за посиланням.

Оргкомітет форуму

«ФАРМЕКСПЕРТ 2023.  ОРГАН ДЕРЖАВНОГО КОНТРОЛЮ У ФАРМАЦЕВТИЧНІЙ ГАЛУЗІ – ПОЧАТОК ВЕЛИКОГО ШЛЯХУ»

Welcome to the Forum «PHARMEXPERT 2023. National Regulatory Authority in Pharmaceutical Industry – Start of a Great Journey»

Forum PHARMEXPERT 2023. National Regulatory Authority in Pharmaceutical Industry – Start of a Great Journey is to be held in Kyiv on November 30, 2023.

Forum organizer: Proxima Research International.

Forum co-organizers: State Expert Center of the Ministry of Health of Ukraine

Format: offline (bomb shelter available), online.

About the event: Ukraine has uncompromisingly chosen to move towards EU accession, and the pharmaceutical industry is undergoing significant changes on the way. A single National Regulatory Authority for medicinal products (NRA) is planned to be established in the near future. What does this mean for the Ukrainian pharmaceutical market?
When will the 2D coding system be implemented? What will be the future of the confirmation of GMP compliance? Will the criteria for the prohibition of advertising of non-prescription medicinal products be changed? The Ukrainian pharmaceutical market has to answer all these and other questions.
The event will provide an opportunity to determine the key change milestones and timelines through the way to European integration in order to outline the transition plan and ensure its gradual implementation. This forum will change the future of the Ukrainian pharmaceutical market. The participation in the event is your chance to contribute to shaping the future of the domestic pharmaceutical industry.

Forum key topics:

• Advantages and prospects of the establishment a NRA.

• Practical issues of the establishment a NRA.

• International experience and best European regulatory practices.

• Opinion of market players on the establishment of a NRA.

Key speakers: Verkhovna Rada of Ukraine, the National Security and Defense Council of Ukraine, the Ministry of Health of Ukraine, the State Service of Ukraine on Medicines and Drugs Control; the State Expert Center of the Ministry of Health of Ukraine, WHO, the European Commission, EMA, SAFEMed, EBA, European national regulatory authorities of Sweden, Croatia, Poland, France; Association of International Pharmaceutical Manufacturers (AIPM Ukraine), Union of Ukrainian Entrepreneurs (SUP), Association “Manufacturers of Medications of Ukraine” (AMMU), NGO Ukrainian Association of Clinical Trials, Association of Market Operators of Medical Devices, PA “Pharmacy Professional Network of Ukraine”, NGO “All-Ukrainian Pharmaceutical Chamber”, All-Ukrainian Pharmaceutical Union PHARMUKRAINA and others.

Why should you attend the event?

• The forum will present the views and insights of the representatives of Ukrainian and European stakeholders into the establishment of a NRA.

• Everyone will be able to take part in the discussion of important issues of the establishment of a NRA.

• National and international experts will share experience and knowledge.

• The result of the work of the Forum will be the development and adoption of a joint resolution together with representatives of the involved regulatory authorities.

Target audience:

• Pharmaceutical companies: manufacturers and suppliers of medicinal products, medical devices and equipment will be able to discuss new trends and find opportunities for cooperation.

• Professional associations and organizations in the health care sector that are interested in the active development of cooperation with its participants.

• Distributors and retailers.

• Clinical trial stakeholders.

• Academic and scientific society.

• Healthcare professionals.

The detailed program of the event is under development and will be published soon.

Registration is required to participate in the event.

If you have queries related to the Forum arrangements, please contact representatives of the Agency of the State Expert Center of the Ministry of health of Ukraine:

– Svitlana Borodai, tel. +38 (044) 202-17-00 (ext. 2251)

e-mail: amsw@dec.gov.ua

– Maryna Myagka, tel. +38 (044) 202-17-00 (ext. 1612)

e-mail: myagka@dec.gov.ua

If you have queries related to your participation in the Forum, conclusion of a contract and payment of the advertising or information service provision, please contact the co-organizer of the Forum:

Proxima Research International LLC:

contact person: Anna Makhnyk

mob.tel.: +38 (050) 464-16-40

e-mail: events@proximaresearch.com

website: https://proximaresearch.com//

The Organizing Committee of the Forum
PHARMEXPERT 2023. National Regulatory Authority in Pharmaceutical Industry – Start of a Great Journey

thumbnail