thumbnail

Звіт про засідання Координаційної групи з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини CMDh, що відбулося 19-20 липня 2022 року

Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) для системного застосування та їх застосування під час вагітності

У липні 2022 року PRAC дав рекомендації державі-члену щодо зміни типу II для ібупрофен-вмісного лікарського засобу для системного застосування, щоб оновити інструкцію для медичного застосування щодо застосування під час вагітності.

Вирішили, що інструкція для медичного застосування має бути оновлена ​​шляхом додавання наступного тексту:

Розділ «Застосування у період вагітності або годування груддю. Вагітність. Період годування груддю. Фертильність»

[…]

Починаючи з 20-го тижня вагітності застосування <x> може спричинити олігогідрамніон внаслідок дисфункції нирок плода. Це може статися невдовзі після початку лікування і зазвичай є оборотним після припинення лікування. Крім того, є повідомлення про звуження артеріальної протоки після лікування у другому триместрі вагітності, більшість з яких пройшли після припинення лікування. Тому протягом першого та другого триместру вагітності вагітності <x> не слід призначати, якщо в цьому немає потреби. Якщо <x> застосовується жінкою, яка намагається завагітніти, або протягом першого і другого триместру вагітності, доза повинна бути повинна бути якомога нижчою, а тривалість лікування – якомога коротшим. Допологовий моніторинг олігогідрамніону та звуження артеріальної протоки слід розглянути після впливу <х> протягом декількох днів, починаючи з 20-го гестаційного тижня. Застосування лікарського засобу <х> слід припинити, якщо виявлено олігогідрамніон або звуження артеріальної протоки.

Протягом третього триместру вагітності всі інгібітори синтезу простагландинів можуть спричинити ризики:

Ризики для плода:

– серцево-легенева токсичність (з передчасне звуження/закриттяя артеріальної протоки та легенева гіпертензія);

– ниркова дисфункція (див. вище);

Ризики для матері наприкінці вагітності та для новонародженого:

– можливе подовження часу кровотечі, антиагрегаційний ефект, який може виникати навіть при дуже низьких дозах;

– пригнічення скорочень матки, що призводить до затримки чи подовження пологів.

Отже, <x> протипоказаний протягом третього триместру вагітності (див. Розділ «Протипоказання»).

 

 

Далі було вирішено, що зміни в інструкції для медичного застосування, як показано вище, будуть застосовані до інших лікарських засобів, що містять ібупрофен для системного застосування (включаючи комбінації з фіксованою дозою) ⃰ та до всіх інших НПЗЗ для системного застосування.

Слід зазначити, що у випадку, якщо інструкція для медичного застосування вже містить суворіші рекомендації щодо застосування при вагітності, ці рекомендації залишаються чинними і повинні зберігатися. Лікарські засоби, що містять ацетилсаліцилову кислоту, нині виключені із запиту на впровадження. Подальші рекомендації щодо цих лікарських засобів будуть надані після укладання угоди про спільне використання варіації оригінатора. Слід зазначити, що наведені вище рекомендації стосуються лише лікарських засобів для системного застосування.

ВРП НПЗЗ місцевого застосування, просять розглянути цю тему в майбутніх регулярно оновлюваних звітах з безпеки (РОЗБ) для їх лікарських засобів.

За винятком лікарських засобів для лікування гемодинамічнозначущої відкритої артеріальної протоки у дітей

Щодо внесення змін до інструкцій для медичного застосування лікарських засобів для системного застосування, що містять:

  • декскетопрофен (dexketoprofen)
  • диклофенак (diclofenac)

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі оцінки аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять декскетопрофен (dexketoprofen), диклофенак (diclofenac) для системного застосування зробив наступні висновки.

Застосування декскетопрофену (dexketoprofen), диклофенаку (diclofenac) для системного застосування після 20 тижня вагітності спричиняє дисфункцію нирок плода, олігогідрамніон та неонатальну ниркову недостатність.

З огляду на наявні дані з літератури та спонтанних повідомлень, щодо застосування нестероїдних протизапальних лікарських засобів після 20 тижня вагітності, включаючи випадки з тісним часовим зв’язком, випадок з  позитивним тестом на повторне застосування та повторну відміну (de-challenge) та з огляду на правдоподібний механізм дії, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням декскетопрофену (dexketoprofen), диклофенаку (diclofenac) для системного застосування після 20 тижня вагітності та ризиком виникнення ниркової дисфункції, олігогідрамніону та неонатальної ниркової недостатності є принаймні можливим. PRAC дійшов висновку, що до інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять декскетопрофен (dexketoprofen), диклофенак (diclofenac) для системного застосування слід внести відповідні зміни, якщо подібна інформація щодо застосування під час вагітності ще не включена.

Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури для людини (CMDh) погоджується з науковими висновками, зробленими PRAC.

На основі наукових висновків CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять декскетопрофен (dexketoprofen),  диклофенак (diclofenac) для системного застосування залишається незмінним за умови внесення відповідних змін до інструкцій для медичного застосування.

Зміни, які повинні бути включені у відповідні розділи інструкцій для медичного застосування (новий текст підкреслений жирним шрифтом, видалений текст закреслено).

Розділ «Застосування у період вагітності або годування груддю. Вагітність. Період годування груддю. Фертильність»

Починаючи з 20-го тижня вагітності, застосування <x> може спричинити олігогідрамніон внаслідок дисфункції нирок плода. Це може статися незабаром після початку лікування та зазвичай є оборотним після припинення лікування. Протягом першого та другого триместру вагітності <x>  не слід призначати, окрім випадків крайньої необхідності. Якщо <x>  застосовують жінки, які намагаються завагітніти, або протягом першого та другого триместру вагітності, доза повинна бути якомога нижчою, а тривалість лікування – якомога коротшим. Допологовий моніторинг олігогідрамніону слід розглянути після впливу <x>  протягом кількох днів, починаючи з 20 тижня вагітності. Застосування <x> слід припинити, якщо виявлено олігогідрамніон.

Під час ІІІ триместру усі інгібітори синтезу простагландинів спричиняють:

Ризики для плода:

  • серцево-легенева токсичність (з передчасним закриттям артеріальної протоки та легеневою гіпертензією);
  • порушення функції нирок (див. вище);

Ризики для жінки наприкінці вагітності та для новонародженого:

  • можливе подовження часу кровотечі, антиагрегаційний ефект, який може виникати навіть при дуже низьких дозах;
  • пригнічення скорочень матки, що призводить до затримки або подовження пологів.

Отже, <x> протипоказаний протягом третього триместру вагітності (див. розділи «Протипоказання»).

Лікарські засоби, що містять диклофенак для внутрішньом’язового введення

Розділ «Особливості застосування»

Необхідно суворо дотримуватися інструкцій шодо внутрішньо’язового введення, щоб уникнути побічних реакцій у місці ін’єкції, які можуть призвести до м’язової слабкості, паралічу м’язів, гіпестезії,  медикаментозної емболії (синдрому Ніколау) та некрозу в місці ін’єкції.

Попередження слід додати або змінити таким чином:

Реакції у місці ін’єкції

Повідомлялося про реакції у місці ін’єкції після введення диклофенаку внутрішньом’язово, включаючи некроз у місці ін’єкції та медикаментозну емболію, також відому як синдром Ніколау (особливо після ненавмисного підшкірного введення). При внутрішньом’язовому введенні диклофенаку слід дотримуватись відповідного вибору голки та техніки ін’єкцій (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Розділ «Побічні реакції»

Побічна реакція повинна бути додана у розділ «Загальні розлади та реакції у місці введення» з частотою «невідомо»:

Медикаментозна емболія (синдром Ніколау)

Перелік лікарських засобів, що містять АФІ, що відносяться до класу НПЗЗ для системного застосування і дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 03.08.2022) (111.4 Кб) (Завантажено: 09.09.2022 09:19:45)

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст, що розміщений за посиланням:

LINK LINK LINK
thumbnail